Tiggeriet

Fi: Rasistiskt kalla tiggare för tiggare

Publicerad 7 april 2015 kl 16.06

Inrikes. Svenska medier bidrar till att sprida rasism mot tiggande romer genom att kalla dem för "tiggare" och "EU-migranter". Det hävdar toppföreträdare för Feministiskt initiativ, Fi, i en debattartikel i SVT Opinion.

Dela artikeln

© Frankie Fouganthin

Soraya Post (Fi).

Artikeln, som bland annat har undertecknats av EU-parlamentarikern Soraya Post och partiets talesman i barnrättsfrågor Katerin Mendez (Fi), tar upp ett reportage om tiggande romer i Aftonbladet som hade rubriken "Tiggarna".

"Vid upprepade tillfällen hävdades i reportaget att dessa människor är i Sverige för att tigga. Tyvärr är det inte bara Aftonbladet som påstår detta eller använder sig av epitetet 'tiggare'", skriver debattörerna.

Genom att kalla de tiggande romerna för just tiggare befäster Aftonbladet och andra medier "rasistiska fördomar" som borde ha blivit "förpassade till historiens skräphög", enligt debattartikeln.

Samma sak gäller ordet "EU-migrant", som enligt Fi-topparna myntades av den före detta franske presidenten Sarkozy för att skilja ut romer från andra EU-medborgare.

"Det är ett dystert faktum att antiziganistiska myter tagit fart i ny tappning och att svensk medier stödjer detta", skriver debattörerna.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 264572032


Varnish cache server

Mer från Inrikes

Norge inför 16-årsgräns för sociala medier

Beroendeframkallande och farligt, anser regeringen.. "Det här har jag tänkt på sedan dag ett som statsminister", säger statsminister Jonas Gahr Støre0 

Liberala kvinnors ordförande avgår efter SD-närmande

Malin Sjöberg Högrell lämnar sitt uppdrag.. "Liberal feminism viker aldrig ner sig när det kommer till frihet."0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Modernism fulaste byggstilen. Studie slår hål på fördomar om "vacker" modernism.0 

Svenskt kulturbistånd till Gammalsvenskby. Regeringen satsar 10 miljoner på att bevara kulturarvet i svenskbygden.0