Tiggeriet

Fi: Rasistiskt kalla tiggare för tiggare

Publicerad 7 april 2015 kl 16.06

Inrikes. Svenska medier bidrar till att sprida rasism mot tiggande romer genom att kalla dem för "tiggare" och "EU-migranter". Det hävdar toppföreträdare för Feministiskt initiativ, Fi, i en debattartikel i SVT Opinion.

Dela artikeln

© Frankie Fouganthin

Soraya Post (Fi).

Artikeln, som bland annat har undertecknats av EU-parlamentarikern Soraya Post och partiets talesman i barnrättsfrågor Katerin Mendez (Fi), tar upp ett reportage om tiggande romer i Aftonbladet som hade rubriken "Tiggarna".

"Vid upprepade tillfällen hävdades i reportaget att dessa människor är i Sverige för att tigga. Tyvärr är det inte bara Aftonbladet som påstår detta eller använder sig av epitetet 'tiggare'", skriver debattörerna.

Genom att kalla de tiggande romerna för just tiggare befäster Aftonbladet och andra medier "rasistiska fördomar" som borde ha blivit "förpassade till historiens skräphög", enligt debattartikeln.

Samma sak gäller ordet "EU-migrant", som enligt Fi-topparna myntades av den före detta franske presidenten Sarkozy för att skilja ut romer från andra EU-medborgare.

"Det är ett dystert faktum att antiziganistiska myter tagit fart i ny tappning och att svensk medier stödjer detta", skriver debattörerna.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 651836623


Varnish cache server

"Krigsförbrytaren” och ”slaktaren” i Aftonbladet och TV4. Samtidigt har SD och regeringen gjort det olagligt att "förringa" hur ond han var.0 

Mer från Inrikes

Jomshof till antisemit: "Din lågpannade vidriga lilla skitmänniska"

Muslimens kommentar gör SD-toppen helt vansinnig.. "Ta din antisemitism, din pedofilprofet, din get och vandra hem till ditt skitland."0 

Partiet tvingas nu ta strid för invandrarrösterna. Hävdar samtidigt att Nyans "inte är något hot överhuvud taget".0 

Röstmottagare uppmanade väljare "rösta rött eller grönt – inte blått"

"Klart vi ser allvarligt på det här.". Valarbetaren stängs av efter incidenten under förtidsröstningens första dag.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Zara Larssons nakenutspel från skatteparadiset: Rösta vänster i höst. Gjorde 24 miljoner i vinst – betalade 959.000 kr i skatt.0 

Dolly Parton är död. Countryikonen har avlidit vid 80 års ålder.0