Tiggeriet
Arkivbild.

Vägrade skänka pengar till tiggare – fick en örfil

Publicerad 29 januari 2017 kl 10.45
Av Mattias Albinsson

Inrikes. En kvinna som vägrade skänka pengar till en tiggare misshandlades under torsdagen, skriver Sveriges Radio.

Dela artikeln

En man satt och tiggde pengar utanför en butik i Araby i Växjö och ville ha pengar av kvinnan. Men kvinnan ville inte ge honom några pengar.

– Han blev då arg och gav henne en lavett, säger Emir Bajric, jourhavande förunder­söknings­ledare vid Växjöpolisen.

När kvinnan såg samma tiggare under fredagen ringde hon polisen som kom och grep honom. Tiggaren, som är i 50-årsåldern, nekar till brott. Han släpptes på fri fot under fredags­kvällen men är fortsatt misstänkt för brott. Händelsen rubriceras som ringa misshandel.


Nyheter från förstasidan

Gängkriminell 15-åring råkade spränga sig själv

Hittades död i Östberga. Rekryterades av kriminellt nätverk via en skola och ett idrottslag.0 

Ekonominyheter

Blancolån finansierar "kontantinsats" när unga köper bostad

"Ett systemfel.". Mer än var tredje lånar hela vägen till "nocken".0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Inrikes

Åkesson har inte orkat läsa egna vitboken

Är inte intressant, enligt tidigare SD-ledaren Mikael Jansson.. "Det är nästan intressantare varför Åkesson och Karlsson vill ha en vitbok".0 

Sverige fortsätter falla i globalt trygghetsindex

Inget "paradigmskifte" i sikte än så länge.. Men de nordiska grannländerna är fortfarande tryggast i världen.0 

Vilda djur ofta förgiftade av PFAS

"Mycket höga halter".. Nu sprids kemikalierna från sorkar till rovdjuren som äter dem.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Mikael Wiehe: Jag har alzheimer. Ger beskedet i Sommar i P1.0 

Mysterium omger American Eagles reklam. Modejätten pissade vänstern i ansiktet.0