Tiggeriet
Arkivbild.

Vägrade skänka pengar till tiggare – fick en örfil

Publicerad 29 januari 2017 kl 10.45
Av Mattias Albinsson

Inrikes. En kvinna som vägrade skänka pengar till en tiggare misshandlades under torsdagen, skriver Sveriges Radio.

Dela artikeln

En man satt och tiggde pengar utanför en butik i Araby i Växjö och ville ha pengar av kvinnan. Men kvinnan ville inte ge honom några pengar.

– Han blev då arg och gav henne en lavett, säger Emir Bajric, jourhavande förunder­söknings­ledare vid Växjöpolisen.

När kvinnan såg samma tiggare under fredagen ringde hon polisen som kom och grep honom. Tiggaren, som är i 50-årsåldern, nekar till brott. Han släpptes på fri fot under fredags­kvällen men är fortsatt misstänkt för brott. Händelsen rubriceras som ringa misshandel.


Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Efter sexköpsåtalet mot Jens B Nordström. Kvinnlig programledare i blåsväder – nu råder återigen dålig stämning i TV4-huset.0 Plus

Mer från Inrikes

Alkoholgränsen kan sänkas för pensionärer

Redan då blir det nej – för äldre.. Motiveringen: "I dag ser vi ett problem med att svenska pensionärer dricker allt mer".0 Plus

KD sa ja till burkaförbud

Beslutet på rikstinget.. Partiledningen kördes över så att även "annan ansiktsmaskering" omfattas.0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur

Här vigs gayparet av Nordiska Asa-samfundet. Sasha och Justin reste hela vägen från Frankrike.0 

Rapfritt i USA-toppen – för första gången sedan 1990. Inte en enda rappare på Billboard topp 40.0