Finland får rumänsk polishjälp mot romer

Publicerad 6 april 2012 kl 16.55

Utrikes.I en artikel med rubriken "Tiggarfamiljer hämtar nu även sina barn till Finland" skriver den finska statliga nyhetskanalen Yle att Finland ska få rumänsk tjänstemanna- och polishjälp för att komma till rätta med tiggare och kriminella som kommer från Rumänien.

Gilla artikeln på Facebook

I Finland finns hundratals tiggande romer som nu också har börjat ta med sig små barn och barn i skolåldern till det nordiska välfärdslandet.

- Tyvärr har det under några veckor kommit stora familjer som har barn i alla åldrar, från sex månader till skolåldern, som inte går i skolan, säger en representant för Helsingfors Diakonianstalt.

Familjerna lever på att tigga och ägna sig åt kriminalitet. Även fattiga icke-romer från det forna östblocket reser runt i Västeuropa och sysslar med liknande saker. Nu har Finland slutit ett samarbetsavtal med Rumänien om rumänsk tjänstemannahjälp åt dessa människor, uppger Yle.

Även rumänsk polis ska placeras i Finland för att hjälpa till med brottsförebyggande åtgärder. Polischefen tror att det kommer att bli klart redan till sommaren. Utrikesministeriet meddelar att det kommer att få hjälp från Rumänien för att lösa tiggerifrågan, skriver Yle i sin nätupplaga.

Det handlar om ett operativt samarbete och syftet är att kartlägga och klarlägga vilka brott romerna begår.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Ekonominyheter

Fortsatt kyligt på bostadsmarknaden

Tuffast för lägenheter.. "Bara att konstatera att det är fortsatt kräftgång."0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Nedslående beskedet från Lytens vd. "Jag har redan bett våra samarbetspartners att titta på detta."0 Plus

Mer från Utrikes

EU-domstolen förbjuder utvisning till säkra länder

Italien: Öppnar portarna för "illegal massinvandring".. Följden blir att även personer från uppenbart trygga länder kan fördröja sin utvisning lång tid.0 

Här sprutar bönderna flytande avföring på tattarlägret: "De vägrade lyssna"

Video: Dramatiska scener.. "Det var svårt att förhandla med dem, så bönderna löste det själva."0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Mikael Wiehe: Jag har alzheimer. Ger beskedet i Sommar i P1.0 

Mysterium omger American Eagles reklam. Modejätten pissade vänstern i ansiktet.0