Flera bilbränder i Malmö i natt: "Bara vrak kvar"

Publicerad 28 juli 2020 kl 10.00

Inrikes. Under natten skedde flera bilbränder på Almtorget i Malmö. Fyra bilar totalförstördes och ytterligare en husbil skadades. Det brann kraftigt på platsen.

Dela artikeln

Det var vid 03-tiden i natt som polisen larmades till Almtorget i Malmö sedan flera bilar börjat brinna på en parkering.

På platsen kunde polisen senare konstatera att fyra bilar blivit helt utbrända och att en femte bil, en husbil, fått skador.

Enligt P4 Malmöhus brann det mycket kraftigt på platsen och andra bilar  vid parkeringen har fått sot på sig. Det kom också kraftiga smällar från bilarna som hördes långt iväg.

– Det är bara vrak och det ligger en stark lukt av bensin här, säger SR-reportern Isak Santesson till radiokanalen och påpekar att husbilen bredvid de brinnande bilarna började smälta.

Polisen misstänker att branden är anlagd och händelsen rubriceras om grov skadegörelse.

Det finns inga misstänkta eller gripna i ärendet.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 102507801


Varnish cache server

Mer från Inrikes

Janne Josefsson: S-politiker vägrar själva bo bland invandrare

"Det är sådan dubbelmoral.". Berättar om när han föreslog att Göran Persson skulle flytta till Rosengård.0 

S öppnar för att regera med M i "en orolig omvärld"

Ardalan Shekarabis nya trevare.. "Ett ansvarstagande från de två partierna hade varit bra för landet."0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Iran: Tyst från Unesco när Israel bombar sönder våra världsarv. FN anklagas för att se på när monumenten från 1300-talet sprängs.0 

Skrikande vänsterkvinna stoppade pjäs på Dramaten. Kaotiska scener under föreställningen.0