Kenny Friberg.

Förnedringsrånades i sex timmar – dömdes själv för hets mot folkgrupp

Publicerad 14 september 2021 kl 08.18

Inrikes. Kenny Friberg, 21, blev rånad och förnedrad av ett invandrargäng i sex timmar. Bland annat fick han en pistol nedtryckt i munnen och en colaflaska uppkörd i rumpan. Efteråt dömdes Kenny för att ha "hetsat" mot gärningsmännen när de satt och hånskrattade åt honom i rättssalen.

Dela artikeln

Det är Kvällsposten som skriver om det bestialiska våldtäktsrånet mot Kenny Friberg i Malmö.

Efter sex timmars tortyr – som filmades och lades upp på sociala medier – lyckades han till slut fly genom att hoppa i Malmö kanal.

Kenny var helt sönderslagen när räddningstjänsten drog upp honom ur kanalen, skriver Kvällsposten.

Han var övertygad om att han skulle dö och lyckades under tortyren skicka ett sms till sin mamma om att han älskade henne.

Efteråt fortsatte förnedringen – via det svenska rättssystemet. Gärningsmännen var nämligen snart ute igen och fortsatte att begå liknande brott.

Under rättegången satt de åtalade och hånskrattade högt när filmerna från övergreppet spelades upp. Ingen ingrep mot beteendet.

Kenny ställde sig då upp, gjorde en Hitlerhälsning mot invandrarna och ropade "Sieg Heil" två gånger.

– Det snabbaste sättet jag kunde komma på att kränka dem var att göra som jag gjorde, i stridens hetta. Jag ville att de skulle ta illa upp, säger han till Kvällsposten.

Invandrarna reagerade aggressivt på detta och fick hållas fast. Rättegången fick avbrytas.

Redan samma dag åtalades själv Kenny Friberg för "hets mot folkgrupp" – och dömdes senare för åsiktsbrottet, skriver Kvällsposten.

Den ene av förnedringsrånarna, som idag är 20, har nyss kommit ur fängelset efter att ha dömts för ett liknande brutalt förnedringsrån mot ytterligare en man. Efter någon vecka häktades han igen för nya brott.

Den andre, som idag är 21 år, friades för förnedringsrånet mot Kenny på grund av brist på bevis. Han sitter idag i fängelse för att att ha knivhuggit en ung man i bröstet.

Den tredje, äldre mannen, friades också för förnedringsrånet. Han är idag död – han sköts ihjäl på öppen gata två år efter övergreppet på Kenny och blev 25 år, skriver Kvällsposten.


Nyheter från förstasidan

Halmstad gräver tunnel åt Nato – får själva stå för notan

"Den där jävla tunneln". Stoppar investeringar på 100 miljoner för att satsa allt – på tredje världskriget.0 

Ekonominyheter

Det våras för svensk ekonomi trots paus i bostadsrallyt

Rekordmånga säljare sänker priset.. Men för hushållen ser ekonomin nästa år ändå ljusare ut.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Går betydligt längre än SD – och väljarna älskar det. Majoritet för att helt enkelt skicka hem alla invandrare som går på bidrag.0 

Mer från Inrikes

Hemligt "sjukdomsfall" bakom spårvagnsolyckan i Göteborg

Förundersökningen läggs ned.. Det framgår inte om det är en psykisk eller somatisk sjukdom.0 

Ny tullavgift ska skydda Amazons marginaler

Politikernas drag: Stopp för tullfria småköp från Kina.. Svenskar får välja mellan tullkrångel eller köpa av EU-registrerade importörer framöver.0 

Manlig genusvetare: Vi måste prata om jultomtens maskulinitet

Professor Jens Rydström kräver debatt – nu.. "Är det så självklart att Tomtemor kokar gröten och Tomtefar delar ut klapparna?"0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0