Ur en av Försvarsmaktens reklamkampanjer för att locka kvinnor i allmänhet och kvinnor från tredje världen i synnerhet.

Försvarsmakten lyckas inte värva kvinnor – trots allt

Publicerad 14 oktober 2020 kl 09.04

Inrikes. Svindyra genuskampanjer, kvotering, kulturmarxistiska utspel... Trots alla satsningar lyckades Försvarsmakten inte nå årets mål om minst 20 procent kvinnor bland de värnpliktiga. Nu överväger myndigheten att ändra mönstringskraven.

Dela artikeln

Försvarsmakten har som längre målsättning att hela 30 procent av de värnpliktiga ska vara kvinnor år 2025, rapporterar Sveriges Radio.

Men det går trögt – av allt att döma av det enkla och naturliga skälet att det framför allt är män som är intresserade av att göra militär karriär.

Försvaret ser det dock som ett stort problem att det fortfarande så få kvinnor som gör lumpen.

– Om vi inte får ta del av 100 procent av den populationen som vi skulle kunna göra så riskerar vi att missa kompetens. Dom verkar inte lockas lika mycket av armén och det tror vi beror på en lite felaktig bild av hur verkligheten ser ut, säger Jenny Ström som är kommendörkapten och chef för Försvarsmaktens rekryteringssektion, till SR.

Nu undersöker Försvarsmakten bland annat hur man kan ändra kraven vid mönstringen för att nå genusmålen. Man har också ett 30-tal "skolinformatörer" med uppgift att locka flickor och unga kvinnor.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 872758009


Varnish cache server

Eva, 29, har samlat in över 100.000 underskrifter för återvandring. "Det går för sakta – vi är på väg att bli en minoritet i våra egna länder."0 Plus

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Sting: Män tappade allt när fysiska jobb försvann. Brittiske musikern sågar moderna byråkratisamhället.0 

Dåliga stämningen i SVT: "Ni tipsar bara om vita män". Profilerna gästade "Morgonstudion" för att tipsa om filmer.0