Förundersökningen mot Richard Jomshof läggs ner

Publicerad 25 september 2024 kl 13.35

Inrikes. Joakim Zander, chefsåklagare på särskilda åklagarkammaren, lägger ned förundersökningen mot justitieutskottets ordförande Richard Jomshof (SD).

Dela artikeln

Efter förhöret med politikern bedömer åklagaren inte längre att de delade bilderna utgör hets mot folkgrupp.

– Nej det kan jag inte betrakta det som, speciellt inte eftersom han la ut dem på sin plattform som han använder som politiker för att få ut sitt budskap. Hans avsikt har varit att delta i debatten om migration, säger åklagaren till Aftonbladet.

Den 22 maj i år skärpte Sverigedemokraterna och regeringen lagen om hets mot folkgrupp, enligt ett förslag från riksdagens justitieutskott.

Richard Jomshof återgår nu till jobbet som ordförande för riksdagens justitieutskott. Huruvida han kommer att skärpa lagen fler gånger återstår dock att se.


Artisten "förtvivlad" över mångkulturella utvecklingen. Att vi har gränser och nationer har en orsak, enligt stjärnan.0 Plus

Knarkrazzian mot Reinfeldt

Efter knarkrazzian. Se själv: Allt material från Fredrik Reinfeldts lägenhet.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Arab våldtog ”batikhäxa” i Skåne – utvisas på livstid

Eslövskvinna flög hit 26 år yngre mannen från Marocko. Nu slutar relationen med livstids utvisning och ett saftigt skadestånd från skattebetalarna.0 

Ekonominyheter

Det våras för svensk ekonomi trots paus i bostadsrallyt

Rekordmånga säljare sänker priset.. Men för hushållen ser ekonomin nästa år ändå ljusare ut.0 


Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.