Franska invandrarkaoset

Fransk höger ökar stort efter upploppen

Publicerad 8 juli 2023 kl 09.16

Utrikes. Invandringskritiska och andra partier som beskrivs som höger ökar kraftigt i den första opinionsmätningen efter invandrarkravallerna i Frankrike.

Dela artikeln

En undersökning som Ifop gjort för Sud Radio visar att så kallade högerpartier har ökat sitt stöd med 6 procent inför nästa års franska val till Europaparlamentet.

Klart största parti är nu invandringskritiska Nationell samling – som tidigare leddes av Marine Le Pen. Partiet ökar med en procentenhet till 26 procent.

De liberalkonservativa Republikanernas stöd ökar samtidigt med tre procentenheter till 11 procent.

Éric Zemmours invandringskritiska parti Reconquete och invandringskritiska Debout la France (DLF) växer med en procentenhet vardera till totalt 7 procent respektive 4 procent.


Svensk våldtäktsstatistik chockar världen. Miljardärens intervention väcker nu debatt bland invandringskritiker.0 Plus

Gängkriget

"Krigszon", "shithole", "nordafrikansk koloni". Polisen: "Det är ett helvete på ren svenska, vi har misslyckats".0 Plus

Nyheter från förstasidan

Svenska Gripen-plan kan bomba Ryssland redan 2026

Nya beskedet från Pål Jonson. "Ukraina har rätt att försvara sig inom och utom sitt territorium."0 

Ekonominyheter

Inflationen ligger still: "Oväntat"

Dödläget.. "De flesta prognosmakare hade räknat med att inflationen skulle fortsätta nedåt."0 


Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.