Fyra av tio anser att SVT och SR är vänstervridna

Publicerad 23 mars 2021 kl 17.20

Media. I den senaste Förtroendebarometern placerar fyra av tio rapporteringen i Sveriges Radio och Sveriges Television till vänster på den politiska skalan. Nästan ingen anser att public service-medierna är åt höger.

Dela artikeln

Årets upplaga av Förtroendebarometern mäter för första gången ur svenskar ser på olika mediers politiska vinkling.

När det gäller SVT och SR uppger 38 respektive 39 procent av de tillfrågade att nyhetsbevakningen i dessa kanaler är vänstervriden. Endast 2 procent placerar de två statliga mediejättarna till höger på den politiska skalan. Resten uppfattar rapporteringen som "neutral".

Den media som anses mest vänstervriden är Aftonbladet, följt av just SVT och SR.

Lägst förtroende av de undersökta medierna har Expressen. Totalt uppger sig 14 procent ha förtroende för Bonniertidningen, jämfört med 17 procent för Aftonbladet.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 833723281


Varnish cache server

Både Facebook och Google inför ansiktsigenkänning – samtidigt. Motiveras officiellt med att det blir säkrare för användaren.0 Plus

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Löftet: Ingen PK-mångfald i nästa Sagan om ringen-film. Regissören avfärdar "politiskt korrekt" rollbesättning.0