Våldtäkten på Viking Amorella

Fyra begärs häktade för gruppvåldtäkten

Publicerad 3 februari 2015 kl 09.54

Inrikes. Tre av de män som i helgen greps för gruppvåldtäkten på Viking Lines färja Amorella har begärts häktade i Finland. En av de misstänkta väntas också begäras häktad i Sverige.

Dela artikeln

Ursprungligen greps åtta män i 20-årsåldern, varav två i Sverige, misstänkta för den uppmärksammade våldtäkten. Fyra av dem har nu försatts på fri fot, rapporterar HBL

Utredningen kommer nu att förflyttas till Sverige, eftersom både gärningsmännen och offret är bosatta där.

De fyra återstående männen, som beskrivs som somalier, tros ha utsatt en svensk kvinna i 45-årsåldern för en brutal gruppvåldtäkt i en hytt på finlandsfärjan Viking Amorella. Våldtäkten ägde rum under natten till lördagen när färjan var på väg mellan Stockholm och Åbo.

Enligt uppgifter tillAftonbladet lurade en av gärningsmännen med sig kvinnan till hytten. Sedan dök de övriga afrikanerna upp, höll fast henne, slet av hennes kläder och turades om att våldta henne.

När våldtäktsoffret påträffades efteråt var hon enligt vittnesuppgifter "hysterisk och i upplösningstillstånd". Hon ska gång på gång ha upprepat: "Negrerna, ta fast negrerna" och "hjälp mig, hjälp mig, hjälp mig".


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 646813000


Varnish cache server

Myndigheterna har skärpt till sig. "Vi kommer om det så behövs bära dem ombord på flygplanet".0 

Mer från Inrikes

Man som påstår sig vara kvinna "felkönades" – DO kräver 20.000 kronor

Man beskrevs som man i sjukjournal.. "Enligt DO har läkarens underlåtelse varit fråga om diskriminering."0 

Sänkt bensinpris fram till valet – trots vapenvilan

Regeringen: "Planen ligger fast".. Det senaste dygnets utveckling i Iran påverkar inte regeringens planer på sänkt bensinpris fram till valet.0 

SD-iranier bjuder in diktatorson till riksdagen

Reza Pahlavi ska hålla tal.. Exiliranier vill återupprätta shahregimen – som skänkte bort Irans olja till USA.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Storbritannien portar Kanye West – hel festival ställs in. Det blir ingen Wireless Festival i London.0 

Onlyfans-ägaren död i cancer. Porrkungen Radvinsky blev 43 år.0