Göteborgsmassakern

Gänguppgörelser blir allt våldsammare

Publicerad 20 mars 2015 kl 08.14

Inrikes. Allt fler uppgörelser mellan kriminella gäng får en dödlig utgång, enligt kriminologen Camila Salazar Atias.

Dela artikeln

Extremt våld blir allt vanligare när kriminella gäng gör upp sinsemellan. Och upptrappningen gör att risken för dödsfall har ökat markant.

Det allt våldsammare klimatet beror bland annat på att tillgången till vapen ökat och att attityden till vapen har förändrats. 

Resultatet av attitydförändringen är att vapenuppgörelser har blivit ett mer normalt sätt att lösa konflikter på.

För att den destruktiva gängkulturen ska kunna brytas menar Camila Salazar Atias att samhället måste minska "utanförskapet" för den berörda kategorin av ungdomar. Exempelvis genom jobb och positiva förebilder.

– Vi som samhälle måste vara beredda att ge andra alternativ, men vi måste också vara beredda att jobba med förebilder. Många av de unga vi möter idag uttrycker att de har behov av och uttrycker att de vill ha positiva förebilder, säger Atias till SR.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 922537405


Varnish cache server