Arkivbild.

Gamlingarna kastades ut – nu flyttar singlar från tredje världen in på Östermalm

Publicerad 4 december 2019 kl 07.03

Inrikes. På Dianagården på exklusiva Östermalm i Stockholm fylls nu 48 gratislägenheter med invandrare från tredje världen. Detta efter att äldreboendet i lokalerna stängts ned med hänvisning till att toaletterna var 5 cm för små.

Dela artikeln

I veckan flyttar de första boende in på det före detta äldreboendet Dianagården på Östermalm i Stockholm. Det rör sig enligt Stockholm Direkt om 48 lägenheter som ska fyllas med så kallade nyanlända singlar från tredje världen.

– Jag är inte helt hundra på siffran men det flyttade in ett tiotal igår, säger Linnéa Lundbäck, utredare på Östermalms stadsdelsförvaltning, till lokaltidningen på tisdagen.

Äldreboendet Dianagården lades ner med hänvisning till at toaletterna var för små. Det kom dock senare fram att politikerna planerade att invandrare istället skulle flytta in i lokalerna. Att äldreboenden på det sättet läggs ner och omvandlas till gratis bostäder för invandrare är ett förfarande som inte minst i Stockholm har satts i system.

Fallet har tidigare granskats av Swebbtv, och på ett informationsmöte i februari var det många upprörda känslor.

– Att Östermalm avsätter 48 bostäder för att tillsammans bidra till att få en fungerande integration tycker jag är väldigt bra, förklarade dock Andrea Ström (M), stadsdelsnämndens ordförande, då enligt Swebbtv.


Nyheter från förstasidan

Analysen: "Statsnära näringsliv" tappar greppet om S

Partiet kampanjar mot vinster i välfärden. Men om S menar allvar eller bara bluffar – som M och SD i invandringsfrågan – återstår att se.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0 

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0