Gigantisk Faraostaty hittad i förort till Kairo

Publicerad 10 mars 2017 kl 14.14
Av Mattias Albinsson

Historia. En åtta meter hög staty som tros föreställa den egyptiske faraon Ramses II har påträffats i en förort till Egyptens huvudstad Kairo, skriver flera medier.

Dela artikeln

Fyndet gjordes av egyptiska och tyska arkeologer som grävde ut ett område i Mataria i den antika staden Heliopolis som numera växt samman med Kairo.

– Enligt faraonernas tro skapades världen i Mataria. Det innebar att varje kung var tvungen att bygga här, resa statyer, tempel och obelisker, förklarar Dietrich Raue som leder den tyska delen av utgrävningarna.

Statyn uppges ligga på grund­vattennivå, omgiven av vatten, och beskrivs som en stor arkeologisk upptäckt.

– Den är gjord av kvarts. Vi har hittat statyns byst, nedre delen av huvudet och när vi flyttade huvudet hittade vi även kronan, högra örat och en del av högra ögat, berättar Egyptens antikminister Khaled al-Anani.

– Jag hoppas att vi de kommande timmarna och dagarna hittar fler fragment så vi kan återskapa den här kolossen av Ramses II.

Planen är att statyn ska stå i ett nytt museum som ska öppna nästa år.

Ramses II regerade Egypten under 1200-talet f.Kr. Enligt den egyptiske antike prästen Manetho regerade han riket i drygt 66 år, mer än någon annan faraon, och tog initiativ till omfattande byggprojekt i antikens Egypten.


Video: Skulle återförenas med sin mor efter sju år. Då angrep 15-åringen henne med sparkar – för att försvara pappans "heder".0 Plus

Hängdes ut som pedofiler. "Han tog sitt liv så fort han fick möjlighet."0 Plus

"Vem är du?" Skräckslagne DN-chefen satte sig och tryckte bakom ett skåp.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Jagland på sjukhus efter Epstein-tillslag

Uppges ha allvarliga skador efter självmordsförsök. Men uppgifterna går isär om vad som egentligen har inträffat.0 

Ekonominyheter

Ser risker med guldets återkomst: "Det tar bort makten från politikerna"

Skatter, banker och krig hotas.. Nationalekonomens varning när ädelmetallen åter börjar påverka världens valutor.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Träffade Alexander Soros under WEF. "Hade ett uppriktigt samtal om Europas framtid."0 Plus

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Karin Månsdotters grav öppnas. Forskarna ska undersöka frillan som blev drottning.0 

Dilbert-skaparen och PK-kritikern Scott Adams är död. Ex-frun läste upp sista meddelandet i Adams direktsändning.0