Konvojen i Kanada

Gofundme backar: Kommer inte beslagta donationerna till lastbilskonvojen

Publicerad 6 februari 2022 kl 19.23

Utrikes. Crowdfunding-plattformen Gofundme meddelade häromdagen att man skulle beslagta nästan 65 miljoner kronor som donerats till lastbilsdemonstrationerna mot coronarestriktioner i Kanada. Men efter massiv kritik meddelar sajten nu att pengarna istället kommer att ges tillbaka till donatorerna.

Dela artikeln

Totalt cirka 10 miljoner kanadensiska dollar hade samlats in till den så kallade Frihetskonvojen – som har retat gallfeber på makthavarna i Kanada.

Då valde Gofundme att stänga ned insamlingen, med hänvisning till rapporter om "våld och annan olaglig aktivitet" i samband med de uppmärksammade demonstrationerna i Kanada.

Sajten meddelade vidare att man skulle återbetala en del av de 9 miljoner kanadensiska dollar som återstod till de donatorer som aktivt ansökte om att få tillbaka sina pengar. Men resten skulle doneras till "välgörenhetsorganisationer".

Detta besked väckte massiv kritik på sociala medier. Miljardären Elon Musk pekade exempelvis ut Gofundme som tjuvar.

Floridas republikanska guvernör Ron DeSantis uppgav på lördagen att han skulle inleda en förundersökning gällande Gofundmes agerande.

Efter detta fick plattformen uppenbarligen kalla fötter, och nu har Gofundme meddelat att alla donationer till lastbilskonvojen automatiskt kommer att betalas tillbaka till donatorerna, rapporterar Deadline.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 312543714


Varnish cache server

Mer från Utrikes

Mohamsson hyllar Åkessons amnesti-besked

"Bra av Jimmie Åkesson.". L-ledaren jublar över SD:s beslut att stoppa utvisningar av illegala invandrare.0 

Zelenskyjs hot mot Orban: "Kan ge hans adress till våra väpnade styrkor"

Presidentens chockutspel.. Riktar skarpt hot mot EU-ledare som blockerar gigantiskt lån.0 

Demokratisk topp börjar ifrågasätta USA:s stöd till Israel

Plötsliga nya tonläget.. Gavin Newsom, favorittippad som presidentkandidat, kallar Israel för "apartheidstat".0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Skrikande vänsterkvinna stoppade pjäs på Dramaten. Kaotiska scener under föreställningen.0 

Karin Månsdotters grav öppnas. Forskarna ska undersöka frillan som blev drottning.0