Google får betala halv miljard för "GDPR"

Publicerad 6 februari 2019 kl 11.35

EU. Den 21 januari meddelade den franska datainspektionen CNIL ett beslut mot Google om en administrativ sanktionsavgift om 50.000.000 euro, över en halv miljard svenska kronor.

Dela artikeln

CNIL har konstaterat att Google inte har iakttagit "viktiga principer" som följer av EU:s dataskyddsförordning "GDPR". Bland annat ansågs det allt för svårt för konsumenten att få en överblick över hur behandlingen av uppgifter sker. Den information som lämnades ansågs inte heller tydlig och begriplig.

Uppgifterna som behandlas är omfattande, och avser ungefär 20 olika tjänster (Gmail, You Tube, Google Home etc) och godkänns genom att konsumenten godkänner ett avtal.

Att godkänna ett enda långt avtal anser dock inte CNIL att innebär att konsumenten har förstått avtalet, och lagkraven på att samtycket ska vara "informerat" och "specifikt och entydigt" är därför inte uppfyllt.

Slutsatsen för CNIL blev alltså att Google har brutit mot dataskyddsförordningen, dels genom att inte inhämta ett korrekt samtycke, dels genom att inte informera på ett tillräckligt transparent sätt hur man behandlar personuppgifter.

Flera amerikanska webbplatser blockerar idag användare från Europa för att inte riskera att bryta mot dataskyddsförordningen. EU har förklarat att den tidigare gällande överenskommelsen mellan EU och USA (”Safe Harbour”) är ogiltig, eftersom USA inte skyddar personuppgifter på ett adekvat sätt. I Sverige kan man å andra sidan kringgå hela dataskyddsförordningen genom att skaffa ett så kallat utgivningsbevis. Svenska grundlagar hindrar då domstolarna att tillämpa dataskyddsförordningen.


Starka reaktioner på bilderna från nyinspelningen. "Den enda som får vara vit är väl farbror Melker, för att han är så klantig."0 Plus

"Jag knullar er alla." SR-journalisternas favorit hyllades och fick dubbla priser av P3.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Inflationen ligger still: "Oväntat"

Dödläget.. "De flesta prognosmakare hade räknat med att inflationen skulle fortsätta nedåt."0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0