Granatattackerna i Malmö

Granatattack mot socialkontor i Malmö

Publicerad 24 juli 2015 kl 09.35

Inrikes. Socialkontoret på Hålsjögatan i Malmö utsattes natten till idag för en granatattack.

Dela artikeln

Någon kastade strax efter midnatt en handgranat mot socialkontoret och många ringde polisen på grund av den kraftiga detonationen.

– Det är Malmö stads stadskontor som det har skett utanför, så det är den lokalen som har drabbats. Sedan vad det finns för hotbild, det vet vi inte, säger Kim Hild på Malmöpolisens ledningscentral till Fria Tider.

Är det ett socialkontor där, eller vad är det för kontor?
– Det stämmer, det är det, ett socialkontor.

Ingen människa kom till skada när handgranaten detonerade, men flera rutor på socialkontoret krossade och ett antal bilar skadades.

– Det är ett antal fönsterrutor som ska ha krossats i samband med smällen och ett antal bilar som har stått i närheten har också blivit skadade, säger Hild.

Polisen har inte lyckats gripa någon för granattacken.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 217246935


Varnish cache server

Politikerna "integrerar" tredje världen – så går det. Nya danska siffror tyder på att framgångarna fortfarande dröjer.0 

Mer från Inrikes

Svenske diplomaten Sven Hirdman död

Hade 60 års erfarenhet av Ryssland.. Men ändå lyssnade nästan ingen på Sveriges tidigare Moskva-ambassadör.0 

Janouch anklagar SD för svek mot svenska folket

Författarens känga mot Åkesson: Har svikit.. "Ett land byggs av dess invånare, av dem som har sina rötter här".0 

Wallenbergsfären köper superdator av Nvidia

AI-bjässen gör svensk storaffär.. Bakom köpet står Saab, Astra Zeneca, SEB, Ericsson och SKF. 0 

Vetenskap

Sund livsstil kan vara tecken på fascism. Svenska genusforskare slår larm.0 

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Kultur

Zara Larssons nakenutspel från skatteparadiset: Rösta vänster i höst. Gjorde 24 miljoner i vinst – betalade 959.000 kr i skatt.0 Plus