Gretas Israel-resa
Israels utrikesdepartement har lagt upp bilder på X som visar Greta på flyget.

Greta på väg hem – såg inte klart Hamas-filmen

Publicerad 10 juni 2025 kl 08.41

Inrikes. Greta Thunberg har lämnat Israel och är nu på väg hem. Det uppger människorättsorganisationen Adalah i ett uttalande till TT.

Dela artikeln

Greta Thunberg befann sig ombord på aktivistbåten "Madleen", som försökte bryta Israels blockad av Gaza. Båten bordades av israeliska soldater i måndags natt.

Efter att ha gripits och förts till Israel skulle de få se en 40 minuter lång film från Hamas massaker den 7 oktober.

Israels försvarsminister Israel Katz, som kallar Greta för "antisemiten Greta", uppger att aktivisterna inte såg klart på filmen.

– De här antisemitiska Flotillaaktivisterna stängde sina ögon för sanningen och visade än en gång att de föredrar mördarna före offren, säger Katz enligt Jerusalem Post.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 385173369


Varnish cache server