"Klimathotet"

Greta Thunberg vill att alla ska "känna panik" över klimatet

Publicerad 26 januari 2019 kl 13.27

Inrikes. Den så kallade klimataktivisten Greta Thunberg, 15, dotter till operasångerskan Malena Ernman, deltog under Världsekonomiskt forum i Davos i Schweiz. Hon vill sprida "panik" över världen, säger hon, och att alla människor ska känna samma dagliga "rädsla" som hon gör.

Dela artikeln

Medias nya favoritalarmist, Greta Thunberg, vill bokstavligen sprida panik om klimatet över världen.

Den 15-åriga aktivisten hade bjudits in till toppmötet i Davos för att prata om så kallade klimatförändringar.

– Klimatkrisen är den största utmaningen som homo sapiens någonsin mött, sade hon och påstod att hela civilisationen är hotad. Lösningen är dock så enkel att ett barn kan förstå den.

– Vi måste ändra allt i våra samhällen.

Thunberg vill sätta skräck i människor, säger hon.

– Jag vill inte att ni ska känna hoppfullhet, jag vill att ni känner panik. Jag vill att ni känner samma rädsla som jag känner varje dag. Sen vill jag att ni agerar som om ert hus stod i brand, för det gör det.


Här får han plötsligt nog av PK-propagandan. "En vän till mig betalar numera beskyddarpengar för att sonen inte ska bli attackerad på väg till skolan."0 Plus

Invandrarvåldtäkter ska skapa "mångfärgad framtid", hoppas läkare. Uppmanar "svarta, judar, handikappade och frimurare" att "kasta sig över högerfittorna".0 Plus

Nyheter från förstasidan

Anlitade AFA för att hänga ut invandringskritiker – nu är han bekymrad över att medierna är vänstervridna

Tolv år efter Expressens terrorrekrytering. Nu oroar sig familjen Bonniers "seniora rådgivare" Thomas Mattsson över Israelkritik i public service.0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0