"Klimathotet"

Gretas klimatångest sprider sig – till Afghanistan

Publicerad 10 augusti 2019 kl 18.14

Inrikes. Greta Thunbergs klimataktivism ska nu ha spridit sig hela vägen till Afghanistan.

Dela artikeln

Det var den 20 augusti förra året som den klimatalarmistiska rörelsen "Fridays for Future" tog fart. Det var nämligen då som Greta Thunberg, som var 15 år gammal, satte sig utanför riksdagen i Stockholm med plakatet "Skolstrejk för klimatet".

Sedan dess har skolstrejkerna, som sprider ångest gällande så kallade klimatförändringar, engagerat miljontals skolelever över hela världen.

Nu har demonstrationerna till och med spridit sig till Afghanistan, enligt Greta Thunberg själv, som på Twitter publicerat en film från den afghanska huvudstaden Kabul.

Där syns hur afghanska pojkar och flickor i slöja demonstrerar med plakat som "There is no planet B" och "Fridays for Future".

I kommentarsfältet tolkas filmen som att landet nu är så fredligt att alla tusentals afghaner i Sverige kan åka tillbaka dit.

"Bravo Greta nu kan afghanerna åka hem i säkerhet och njuta av sitt fina land", skriver en person.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 418524685


Varnish cache server

Skulle visa sin godhet. Nu har familjen tagit över det nyrenoverade huset och hotar "slå in käften" på honom.0 Plus

Mer från Inrikes

Volvo V70 från 2005 utklassar nya bilar i säkerhetstest

Pekskärm- och app-bilar en trafikfara.. Gamla Volvon utklassar bilarna som kräver pillande i menysystem vid ratten.0 

Katja Nyberg hoppar av Widdings parti

Vildens nya drag.. Tar tillbaka kandidatur för Ambition Sverige.0 

Bahnhof: Hemlig svensk censur av internet

Uppgörelse ska göra det enklare att plocka ner misshagliga sajter.. "Internetoperatörer blir censurmyndigheter genom hemliga handslag."0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0