Gula västarna
Emmanuel Macron hotar porta rörelsen från Champs-Élysées i Paris.

Gula västarna: Vi kommer aldrig sluta demonstrera

Publicerad 18 mars 2019 kl 20.12

Utrikes. Den franska proteströrelsen Gula västarna kommer fortsätta demonstrera oavsett vilka åtgärder som staten sätter in, säger nu en talesperson för gruppen till Sputnik News.

Dela artikeln

Det är efter att den franske presidenten Emmanuel Macron tidigare på måndagen öppnat för att porta Gula västarna från avenyn Champs-Élysées i Paris, som proteströrelsen nu säger att man ändå aldrig kommer ge sig.

Inte förrän det sker verkliga samhällsförändringar i landet.

– Problemet är att även om de förbjuder protester på Champs-Élysées, så kommer det inte att stoppa demonstrationerna. Manifestationerna kommer bara flytta någon annanstans, säger talesmannen Christophe Chalencon till Sputnik.

– De kan vidta vilka säkerhetsåtgärder som helst, människor är bestämda. De som inte ser några förändringar som kan förbättra deras levnadsförhållanden, kommer fortsätta kämpa. Och ju fler veckor som passerar, desto mer bestämda kommer de vara att fortsätta till slutet.

Han påpekar också att Gula västarna inte är några vandaler och att de som slog sönder fönsterrutor i helgen var "svarta får" som kom till demonstrationerna bara för att förstöra allt.

De ökade våldsamheterna är dock ett tecken på att folket börjar bli alltmer otåligt gentemot Emmanuel Macrons ovilja till förändringar, menar han. Samtidigt har våldet från polisens sida blivit allt hårdare.

Enligt Christophe Chalencon måste Macron lyssna på Gula västarna och försöka uppnå en gemensam lösning. Men presidenten undviker problemet som om det inte fanns. Han ifrågasätter inte ens sin politik, menar talespersonen. Den så kallade nationella debatten, som påstods vara en öppning mot proteströrelsen, var egentligen bara ett försök att stilla situationen inför EU-valet i maj, menar han.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 481063743


Varnish cache server

"Är inte detta just det verkliga Sverige?" Men nu ifrågasätts riksdagsmannens mångkulturella solskenshistoria.0 Plus

Mer från Utrikes

Schweiz förbjuder kontantfritt i grundlagen

Folkomröstning beslutade i frågan.. "Jag vill kunna handla utan att myndigheterna spårar mina inköp".0 

Spanien: Israel släpper svensk arab

Saif Abukeshek snart "hemma" igen.. Blev kidnappad av Israel den 30 april på internationellt vatten.0 

Magyar ville utse sin svåger till minister – stoppas av Bryssel

Partigruppen EPP sätter ner foten.. Ungerske valvinnarens svågerutnämning beskrivs som "helt oacceptabel".0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Magdalena Andersson: "Vem är Brad Pitt?". S-ledaren pressades om sina kunskaper i "Fördomsshowen".0