Fallet Julian Assange

Häktning av Assange prövas av HD

Publicerad 28 april 2015 kl 14.30

Inrikes. Högsta domstolen har idag beslutat att pröva beslutet att häkta Wikileaks-grundaren Julian Assange, rapporterar Dagens Nyheter.

Dela artikeln

Assange häktades i sin frånvaro år 2010 misstänkt för sexbrott mot två svenska feminister. Såväl tingsrätten som hovrätten har tidigare avslagit hans begäran att häktningen ska hävas.

Sedan nästan tre år tillbaka sitter den australiske visselblåsaren gömd på Ecuadors ambassad i London för att undvika utlämning till Sverige. Han befarar att de svenska myndigheterna i sin tur ska utlämna honom till USA, där han riskerar ett mycket hårt straff för att ha publicerat läckta diplomattelegram.  

Överåklagare Marianne Ny meddelade nyligen att hon går med på att förhöra Julian Assange på plats i London – något hon dittills hade vägrat att göra.


Nyheter från förstasidan

Polisen: Trippelmordet en "isolerad händelse" – får kritik

Uttalandet om ännu ett gängmord väcker ilska internt. "Skjutningen på skolan i Örebro är en isolerad händelse, detta är det inte".0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Inrikes

Majbrasan inte enda hotet mot igelkotten

Årets värsta kväll – för vissa.. Så undviker du att utsätta rödlistade lilla djuret för en plågsam död.0 

SD och regeringen: Avlyssna barn utan brottsmisstanke

Tar nya kliv mot polisstat.. "Verkligheten har fört oss till en punkt där vi måste ta till kraftfulla åtgärder."0 

DO röjde hundratals anmälares uppgifter

Myndighetens webbformulär läckte.. Tvingas betala 100.000 kronor efter att känsliga uppgifter om entnicitet och sexuell läggning hamnat på vift.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0 

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0