Här ber busschauffören till Allah – och vägrar släppa in kvinna

Publicerad 6 augusti 2019 kl 10.00

Inrikes. När en kvinna skulle kliva på en buss i Stockholm blev hon inte insläppt. Chauffören var nämligen fullt upptagen med att be en muslimsk bön på sätena. Nu lovar den ansvarige politikern att agera.

Dela artikeln

Kvinnan skulle kliva på en buss i Saltarö vid 22-tiden på fredagkvällen. När hon knackade på rutan vägrade chauffören att släppa in henne eftersom han var i full färd med att be till Allah.

– Jag blev helt chockad att chauffören lät mig stå ute i mörkret medan han höll bön där inne tillsammans med sina två barn som var i sju- till tioårsåldern säger kvinnan till Samhällsnytt.

Hon uppger att chauffören betedde sig aggressivt mot henne när hon till slut kommit på bussen, eftersom han ansåg att hon hade stört honom. Eftersom hon kände sig otrygg ringde hon till bekanta som kom till platsen och argumenterade med chauffören.

När sällskapet lämnade bussen sprang chauffören efter och påstod att kvinnan och hennes bekanta hade hotat honom, uppger kvinnan för Samhällsnytt. Chaffören ska också ha fotat deras bil och dess registreringsnummer.

Trafikregionrådet Kristoffer Tamsons (M) skriver i en kommentar på Facebook att det är "helt uppåt väggarna" om uppgifterna stämmer.

"Att religion, smsande eller någon form av egna fritidssysslor kan misstänkas påverka resenärernas service, trygghet eller säkerhet är något jag vill markera mot", skriver han.

Tamsons uppger vidare att han "har sänt signalen till SL att tillsammans med operatören gå till botten med det inträffade".

"Händelsen kommer att utredas och jag vill även ha ett klargörande kring hur och när man som anställd får utöva religiösa aktiviteter, oavsett det är ombord på fordon eller på annat sätt ute i trafiken."


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 309335482


Varnish cache server

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 309335483


Varnish cache server

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Modernism fulaste byggstilen. Studie slår hål på fördomar om "vacker" modernism.0