Brexit

Här kastar vänstern milkshake på Farage

Publicerad 20 maj 2019 kl 17.44

Utrikes. Brexit-ledaren Nigel Farage blev attackerad med milkshake på måndagen. En fanatisk EU- och Labouranhängare dränkte partiledaren och hans kostym.

Dela artikeln

Det var när Brexitpartiets partiledare Nigel Farage kampanjade i Newcastle på måndagen som en person kastade milkshake på honom.

Enligt The Sun är förövaren identifierad som 32-årige Paul Crowther, en "fanatisk" anhängare till EU och Labourpartiet.

Mannen greps efter attacken.

– Det är en korrekt protest mot människor som honom. Gallan och den rasism som han sprider ut i detta land är mycket mer skadlig än lite milkshake, säger gärningsmannen stolt i en videointervju med Daily Mail.

Nigel Farage, vars parti leder stort inför EU-valet senare i veckan, har själv kommenterat händelsen på Twitter:

"Tyvärr har vissa EU-anhängare blivit radikaliserade i så hög utsträckning att normala kampanjer blir omöjliga. För att en civiliserad demokrati ska fungera behöver du förlorarens samtycke, politiker som inte accepterar folkomröstningsresultatet har lett oss till det här."


Hyllas som hjälte i sociala medier. Nu "varnar" myndigheterna för att sprida icke-tillrättalagd information om händelsen.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Golahmad, 67, hyllar återvandringsbidraget: "Jag vill återvända till mitt hemland"

Han nappar direkt på erbjudandet. Har tröttnat på ensamheten och isoleringen – vill tillbaka till Afghanistan.0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

20.000 dokument släppta. Statliga programledarens försvar: Har "absolut inte" haft gruppsex med 14-åriga flickor.0 Plus

Mer från Utrikes

Adolf Hitler ställer upp för omval

Han är tillbaka.. Fick 84,88 procent av rösterna sist – och lanserade satsning mot "toxisk manlighet".0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur