IS-ledarens död

Här är hunden som jagade in al-Baghdadi i tunneln

Publicerad 29 oktober 2019 kl 13.39

Utrikes. USA har släppt en bild på den amerikanska militärhund som jagade in IS-ledaren Abu Bakr al-Baghdadi in i flykttunneln innan sprängde upp sig själv och tre av sina barn med en självmordsbomb. Det rapporterar Military.com.

Dela artikeln

Donald Trump publicerar själv på Twitter bilden på den modige hunden, som var den ende "amerikan" som skadade sig vid räden mot Islamiska statens ledare.

Åtta Chinook-helikoptrar med amerikanska elitsoldater lyfte under lördagen från ett kurdkontrollerat område i nordvästra Irak och flög in på syriskt territorium till samhället Barisha i Idlib-provinsen, där de hade fått information om att IS-ledaren befann sig. De flög in på låg höjd och drog under vägen dit på sig skottlossning från automatvapen, men fortsatte vidare mot sitt huvudmål.

När de kom fram till gömstället landade elitsoldaterna och positionerade sig runt byggnaderna där Abu Bakr al-Baghdadi befann sig. Hellre än att riskera egna liv genom att storma in direkt genom byggnadskomplexets ingång, lät de amerikanska soldaterna spränga upp ett hål i sidan av byggnaden.

Abu Bakr al-Baghdadi valde då att fly in i en underjordisk flykttunnel och tog tre av sina barn med sig. En militärhund, vars namn inte ännu har offentliggjorts, släpptes då efter IS-ledaren in i tunneln. Då lät IS-ledaren utlösa en självmordsväst och sprängde sig själv och tre av sina barn.

Militärhunden, som är av rasen belgisk vallhund, blev lätt skadad av IS-ledarens självmordsbomb men rapporteras redan vara åter i tjänst hos sitt militärförband efter att ha fått veterinärbehandling.

A-Baghdadis kvarlevor har enligt USA begravts till sjöss, precis som den tidigare al-Qaida-ledaren Usama bin Ladin.


Nyheter från förstasidan

Kritik när Sverige lånar till sänkt matmoms inför valet

Egna expertmyndigheten sätter ned foten. "Kommande generationer får betala", enligt Finanspolitiska rådet.0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Brittisk advokat berättar om svenske miljardären. Marcus Wallenberg nekar samtidigt till att ha bilat genom Sverige med Epstein.0 

Mer från Utrikes

Meloni och Macron i ordkrig om mördad högeraktivist

Franske presidenten ryter ifrån: "Stanna hemma.". Ilsknar till rejält när Italien fördömer vänsterextrema dådet.0 

Största amerikanska styrkan i Mellanöstern sedan invasionen av Irak 2003. Trump ger Iran tio dagar att gå med på krav som landet inte kan acceptera.0 

Trump vill offentliggöra UFO-dokument

Hänvisar till "enormt intresse" från allmänheten.. Samtidigt bedyrar Obama att han inte såg några bevis för utomjordingar som president.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Karin Månsdotters grav öppnas. Forskarna ska undersöka frillan som blev drottning.0 

Dilbert-skaparen och PK-kritikern Scott Adams är död. Ex-frun läste upp sista meddelandet i Adams direktsändning.0