Halvt ton pistolpatroner stulna – kan användas i automatvapen

Publicerad 6 augusti 2020 kl 17.10

Inrikes. Det var pistolpatroner i kaliber 9x19 som stals från en lastbil i Bromölla natten till tisdag. Men jaktammunitionen som fanns i lasten struntade tjuvarna i, uppger Jakt & Jägare.

Dela artikeln

Det var igår som det framkom att 52.000 skarpa patroner stulits från en nattparkerad lastbil i Bromölla i Skåne. Men det var inte vilka patroner som helst.

Enligt Jakt & Jägare handlar det om 52.000 patroner i kaliber 9x19.

I lasten fanns även hagelpatroner, men dessa struntade tjuvarna i, vilket enligt tidningen visar vilka preferenser den undre världen har när det gäller att beväpna sig.

Kaliber 9x19 är också den mest användbara ammunition man kan ha. Den fungerar bland annat i militärens och polisens tjänstevapen, i SIG Sauer, Glock och i sådana vapen som ofta smugglas in i Sverige. Likaså fungerar de i automatvapen som Uzi och Heckler & Koch MP5.

– Här har det lagts ned resurser på ny lagstiftning och att plocka bort vapen och handgranater från kriminella. Men här var det bara att snitta upp ett kapell på en lastbil och ta ett halvt ton ammunition som kan gå rakt ut till kriminella, säger Robert Loeffel, presstalesperson för polisområde Blekinge i nordöstra Skåne, till Jakt & Jägare.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 559144303


Varnish cache server

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Här kniper Sverige 20:e-platsen i Eurovision. "Fröken Snusk" gick inte riktigt hem ute i omvärlden.0 

"Jag är livrädd": Onlyfans-kvinnans kusliga möte med sin största beundrare. Har betalat miljonbelopp – men första frågan gör modellen helt ställd.0 Plus