Professor Rosling

Professor Hans Rosling: Jimmie Åkesson har haft rätt hela tiden

Publicerad 6 oktober 2015 kl 09.31

Politik. Sverigedemokraternas partiledare Jimmie Åkesson har länge haft rätt angående det svenska asylmottagandet. Det hävdade professor Hans Rosling under en debatt på Publicistklubben igår kväll.

Dela artikeln

Rosling, som är professor i internationell hälsa vid Karolinska institutet, var inbjuden att tala på temat "Vad vet journalister om världen egentligen?"

Han fick då bland annat frågor om sitt framträdande på Globen förra månaden under SVT:s vänster­satsning "Hela Sverige skramlar". Utmaningen för honom under galan var att påpeka det viktiga med att hjälpa flyktingar på plats – utan att det skulle kunna tolkas som stöd för SD:s politik.

– Det var rysligt svårt, jag skulle stå där på scen och tala om att det Jimmie Åkesson har sagt i två-tre år är fullständigt rätt, det var själva utmaningen, konstaterade han.

– Hur gör man det? Det är inte klokt att vi inte har försörjt UNHCR:s flyktingläger med pengar, fortsatte han.

Under galan bad Rosling om ursäkt för att Sverige inte tar emot fler invandrare och inte satsar mer pengar på invandring. Han krävde också att Sverige låter tiotals miljoner potentiella invandrare söka asyl direkt från sina hemländer.

Enligt Rosling gjordes de utspelen för att hans budskap om att hjälpa fler flyktingar på plats inte lika enkelt skulle kunna kopplas ihop med SD:s politik. SVT våndades länge över den politiska vinklingen av hans framträdande för att inte ge SD rätt i sak. Tillslut bestämde sig den skattefinansierade TV-kanalen för att inte försöka ljuga för TV-tittarna, trots att det riskerar att gynna SD.

– Sedan har alla fattat nu att det jag säger är precis det som Sverigedemokraterna har sagt. Men då sa vi att vi får inte låta Sverigedemokraterna få monopol på en sanning, det är väldigt farligt att göra det, sade Hans Rosling igår kväll.


Shoppar 70 tums-TV. Nu växer frågorna om Malmös hantering av socialbidrag.0 Plus

Kolumn

Västvärldens folk försvinner. Pat Buchanan om krisen som media glömde.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0 

Frias – det var självförsvar, enligt tingsrätten. Småländska kvinnans andra ben sköts bort av en annan polis 2017.0 Plus

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

11 september-attackerna knyts till misslyckad CIA-operation. Tucker Carlson aktuell med ny Youtube-dokumentärserie.0 

Styckad tonårsflicka hittad i Spotify-rapparens bil. Konsert ställs in på Fryshuset.0