Här avslutar b-kändisen TV4-karriären – på två sekunder

Publicerad 13 februari 2020 kl 14.23

Inrikes. Statliga TV4 kastar ut förortsprofilen Isabel Pereira ur dokusåpan "Big brother" efter ett två sekunder långt uttalande i sändningen idag.
– Jag hatar judar, lydde uttalandet.

Dela artikeln

Pereira, som själv är hemmahörande i Angola, anklagas för rasism efter att ha sagt sig hata judar. Uttalandet fälldes under ett samtal med deltagaren Kim Kamal, som berättade att han tidigare haft en kvinnlig chef som var jude.

TV4 har beslutat att Pereira ska lämna ”Big brother” med omedelbar verkan, skriver Aftonbladet.

Joel Bendrik, exekutiv producent på TV4, säger till tidningen att man har "nolltolerans" mot den här typen av uttryck och att kanalen stängde ned livesändningen från Big Brother efter att uttalandet fällts.

Isabel Pereira är syster till den angolianske rapparen Jireel Lavia Pereira från Rågsved, och ingår i en syskonskara med åtta barn.


Varningen: Radera omedelbart. Gör hemliga ljudinspelningar var femtonde minut och skickar dem vidare till okänd ort.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Svenska jägares vapen ska tvångsomhändertas och skickas till Ukraina

SD och regeringen är överens. Staten ska omhänderta privatägda AR-15-vapnen – för vidare transport till Zelenskyj och kriget.0 


Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.