Första maj 2015
Kommunistiska partiet stöder Nordkorea.

Här visar vänstern sitt stöd för Nordkorea

Publicerad 2 maj 2015 kl 13.09
Av Mattias Albinsson ✉

Politik. I Kommunistiska partiets första maj-demonstration i Stockholm igår kunde man skymta den nordkoreanska flaggan. Och partiet säger sig stå bakom den repressiva asiatiska kommunistdiktaturen.
– Nordkorea är ett av få socialistiska länder som finns kvar, säger kommunisten Johan Wiman till Fria Tider.

Dela artikeln

Många reagerade igår starkt mot att demonstranter i Kommunistiska partiets demonstrationståg i Stockholm viftade med den nordkoreanska flaggan. Nordkorea är ett land som fått kritik från ett flertal människorättsorganisationer för alltifrån summariska avrättningar av regimkritiker till massvälten under 1990-talet då hundratusentals människor omkom.

Men när Fria Tider ringer upp Johan Wiman, som är talesman för partiet i Stockholm och sitter med i partiets styrelse, tar han den kommunistiska diktaturen i försvar.

– Nordkorea är ett av få socialistiska länder som finns kvar just nu och vi tycker det är viktigt att någon för vidare stafettpinnen, förklarar han och tillägger:

– Om det inte fanns något socialistiskt land kvar så vore det ett väldigt stort steg bakåt, så därför stöder vi i den meningen Nordkorea och Kuba och så, trots alla svårigheter de har.

Den erkända människorättsorganisationen Human rights watch listar en lång rad av övergrepp som begåtts av Nordkorea. Det handlar om alltifrån att man stjäl arbetarnas löner i Kaesong till massvälten på 90-talet, som gränsar till ett politiskt folkmord och enligt vissa uppskattningar kan ha skördat så mycket som 3,5 miljoner människoliv. Är detta verkligen något ni stöder?
– Jag kan inte ta ställning till de uppgifterna, jag måste kolla mer och läsa mer innan jag kan kommentera det. Jag vet att det finns massvis med kritik mot Nordkorea, det finns säkert mycket seriös kritik, men det finns även mycket som inte är seriöst, mycket skrönor som cirkulerar också.

Men det är väl inte okänt för Kommunistiska partiet att Nordkorea är en totalitär diktatur där man genomför summariska avrättningar och så vidare?
– Jag vill inte kommentera det överhuvudtaget, jag tycker inte att det är den intressanta frågan i det här fallet som vi ser det. Det finns säkert saker man kan ha synpunkter på med Norkorea, absolut, som i alla socialistiska stater, och även de som funnits tidigare.

– För oss är det viktiga att det finns länder som försöker bygga socialismen, och det gör Nordkorea och det finns mycket bra i Nordkorea också. Man bygger en massa nya bostäder åt människor som är bostadslösa, det tycker jag är bra, det gör vi inte i Sverige.

Men flera miljoner döda?
– Sådana här uppgifter, det har man alltid kört med om alla socialistiska länder. Ibland kan det finnas en sanning i det man säger, men det är mycket som inte är det heller. Jag vill titta närmare på det innan jag kommenterar det.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 720768153


Varnish cache server

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 720768154


Varnish cache server

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Riksbanken flaggar för flera räntehöjningar

Räknar med två eller tre höjningar.. Men det kan bli fler – beroende på hur en kommande regering väljer att agera.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

"Krigsförbrytaren” och ”slaktaren” i Aftonbladet och TV4. Samtidigt har SD och regeringen gjort det olagligt att "förringa" hur ond han var.0