Korankravallerna
Arkivbild.

Hel buss eldades upp vid upplopp i Malmö i natt

Publicerad 17 april 2022 kl 09.39

Inrikes. Passagerare fick snabbt utrymma en av Skånetrafikens bussar när ligister med molotovcocktails satte den i brand i Rosengård i natt under ett upplopp. Flyktingar kastade även sten och molotovcocktails mot polisen.

Dela artikeln

Framåt morgonen hade det hela lugnat ned sig.

– Man har lyckats lugna ner staden under natten. Staben har varit aktiv men när det nu har lagt sig har man kunnat dra ner på antalet resurser, säger Kim Hild, presstalesperson vid polisregion Syd, till SVT vid 7-tiden på söndagsmorgonen.

I Malmö fick en kvinna en sten i huvudet och togs om hand av ambulanssjukvårdare. I övrigt finns det inga rapporterade personskador, enligt polisen.


Hela dokumentet här. Alla metoder Lärarförbundet använder för att jaga iväg sverigedemokrater.0 Plus

"Våra eliter har förklarat krig mot oss". Det är hög tid att vi slår tillbaka, sade Eva Vlaardingerbroek.0 Plus

Ökad riskbenägenhet, lägre empati... Nu slår forskarna larm om vanliga värktabletternas okända effekter.0 Plus

Nyheter från förstasidan

190.000 nya väljare nästa val

Nya medborgarskapen drar iväg. Ungefär varannan av alla utrikesfödda sympatiserar med Socialdemokraterna, enligt SCB.0 


Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.