Hillary Clintons hälsa
Hillary Clinton bärs iväg vid 11 september-ceremonin i söndags.

Hillarys läkare: "Frisk och redo att tjäna som USA:s president"

Publicerad 15 september 2016 kl 08.22
Av Mattias Albinsson

Utrikes. Demokraternas presidentkandidat Hillary Clinton är tillräckligt frisk för att kunna leda landet de kommande fyra åren. Det hävdar privatläkaren Lisa Bardack i ett tvåsidigt utlåtande som offentliggjorts av Hillarys kampanjstab.

Dela artikeln

"Hon återhämtar sig bra med antibiotika och vila. Hon är fortsatt frisk och redo att tjäna som USA:s president", skriver läkaren i det tvåsidiga dokumentet.

I söndags fick den snart 69 år gamla president­kandidaten föras bort från en minnes­stund i New York på årsdagen av attackerna mot World Trade Center 2001. En film från händelsen visar hur hennes medhjälpare mer eller mindre tvingas bära in henne i en bil.

Förklaringen till filmsekvenserna, där Hillary Clinton tycks oförmögen att stå på benen, uppges vara att hon var utmattad, uttorkad och lider av lunginflammation. Lunginflammationen ska hon ha insjuknat i i början av månaden.

I januari i år drabbades Hillary av bihåle- och öroninflammation, något som ledde till att hon i mars genomgick en skiktröntgen av sitt huvud. "Denna röntgen visade inga abnormiteter i hjärnan", skriver Bardack.

Trump kritisk
Att Hillary Clinton skulle vara redo att leda landet är något som ifrågasätts av hennes motståndare Donald Trump.

– Tror ni att Hillary skulle klara av att stå här uppe i en timme och göra det här? frågade han retoriskt under en varm valkampanj i Ohio igår.

– Jag tror inte det!

Under samma kampanj sade han att han hoppas att hans motståndare är på bättringsvägen.

– Vi vill att hon blir frisk, vi vill ha tillbaka henne på banan, sade han.


Nyheter från förstasidan

Svenskt kulturarv säljs när nya budgeten ska finansieras

37 historiska byggnader vräks bort till högstbjudande. Gamla Göta hovrätt, Observatoriekullen i Stockholm och Landsort med på listan.0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0 

Mer från Utrikes

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur