Giorgia Meloni.

Högerregering i Italien gav 50-procentig ökning av invandringen

Publicerad 1 januari 2024 kl 16.06

Utrikes. Invandringen till Italien 2023 ökade med 50 procent jämfört med föregående år, rapporterar ANSA.

Dela artikeln

Giorgia Meloni – som i media beskrivs som "postfascist" – gick till val på att stoppa invandringen. I slutet av oktober 2022 tillträdde hon posten som Italiens premiärminister.

Nu kommer facit för förra året – och det är ingen rolig läsning.

Från 1 januari 2023 till 29 december 2023 anlände 155.754 nya invandrare från tredje världen, jämfört med 103.846 samma period året innan. Det rör sig alltså om en ökning på cirka 50 procent.

Toppen nåddes i augusti, då 25.673 invandrare anlände, enligt ANSA.


Här får han plötsligt nog av PK-propagandan. "En vän till mig betalar numera beskyddarpengar för att sonen inte ska bli attackerad på väg till skolan."0 Plus

Estoniakatastrofen

"Inte sant, dumheter." Svenska tidningen stämplas som fake news-källa.0 Plus

Gängkriget

"Krigszon", "shithole", "nordafrikansk koloni". Polisen: "Det är ett helvete på ren svenska, vi har misslyckats".0 Plus

Nyheter från förstasidan

SD backar – vill nu sänka kraven för invandrare

Efter L-ministerns utspel. SD ska öka invandringen – med hänvisning till "samhällsintresset".0 

Ekonominyheter

Fortsatt kyligt på bostadsmarknaden

Tuffast för lägenheter.. "Bara att konstatera att det är fortsatt kräftgång."0 


Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.