Invandrares sexköp bortförklaras med "social utsatthet" och "bristande kunskap"

Publicerad 15 augusti 2020 kl 17.17

Inrikes. Att utrikesfödda är kraftig överrepresenterade bland sexköpare beror på att Migrationsverket inte introducerat dem till samhället, hävdar P4 Uppland. Det sägs också i radion att man inte ska peka ut invandrare som grupp, utan i stället titta på så kallade socioekonomiska faktorer och "trauman".

Dela artikeln

Tidigare idag skrev Fria Tider om hur invandrare är kraftigt överrepresenterade bland sexköpare.

8 av 10 sexköpare i Uppsala är födda i ett annat land, enligt P4 Upplands granskning.

Men nu bortförklaras sexköpen med att invandrarna inte vet bättre.

I en ny artikel på Sveriges Radios hemsida påstås det att "bristande kunskap om lagen" är en förklaring, och att Migrationsverket inte infört obligatorisk samhällsintroduktion för invandrarna.

– Sexköpslagen i Sverige är ju relativt ovanlig internationellt sett, så det är klart man behöver få information om hur lagen ser ut, säger Kerstin Isaxon, sexualupplysare på RFSU, till P4 Uppland.

Radiokanalen har även talat med etnicitetsforskaren Anna Bredström, som hävdar att man inte ska "peka ut" utlandsfödda. I stället ska man titta på klass, social utsatthet och trauma under uppväxten. Det påstås att sexköpare ofta har bakomliggande "trauman" i livet.

Hon hävdar också att information inte är allt utan betonar vikten av "fördomsfri diskussion". Informerar man invandrarna utifrån ett så kallat vi-och-dom-tänk upplever de sig vara utsatta för "rasism".

I sociala medier är det många som reagerar på rapporteringen.

"Bananrepublik. Det första man som nyinvandrad till Sverige måste lära sig är vad som gäller i Sverige, sedan språket. Klarar du inte det första spelat det ingen roll hur bra svenska du kan, du har inte här att göra", skriver SD-politikern Jörgen Fogelklou på Twitter.

"Om en svensk man köper sex ska han buras in på livstid och barnen ska omhändertas... typ. Men om en utrikesfödd köper sex så är han felinformerad och kan inte lastas. Well well well...", skriver en kvinna.


Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Inflationen ligger still: "Oväntat"

Dödläget.. "De flesta prognosmakare hade räknat med att inflationen skulle fortsätta nedåt."0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Inrikes

Här granskar AFA-veteranen vitboken åt SD-höjdarna

Dolda samarbetet med våldsvänstern.. Mattias Karlsson anlitar Expos grundare Tobias Hübinette för att peka ut partikollegor som "extremister".0 Plus

Satte eld på Egons hår och slapp åtal – nu återupptas utredningen

Vändningen – fem år efter bussattacken.. SR-veteranen informerades om möjlighet till överprövning och agerade "direkt, på sekunden".0 

I dessa 15 kommuner är svenskar redan i minoritet

Nya "migrationskartan" visar snabba trenden.. Även stora delar av Stockholm domineras nu av personer med utländsk bakgrund.0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur

Här vigs gayparet av Nordiska Asa-samfundet. Sasha och Justin reste hela vägen från Frankrike.0 

Rapfritt i USA-toppen – för första gången sedan 1990. Inte en enda rappare på Billboard topp 40.0