Asylkaoset

Invandrarna fortsätter att välla in i Sverige

Publicerad 29 september 2015 kl 13.16

Inrikes. Invandrarna från tredje världen fortsätter att välla in i Sverige.

Dela artikeln

Bara under gårdagen ansökte 1.024 invandrare om asyl och bidrag i Sverige – de senaste sju dagarna har 6.895 asylansökningar lämnats in till Migrationsverket.

Om trenden håller i sig kommer Sverige att ha fått flera hundratusen nya bidragstagare innan året är över, den absoluta merparten av dem är muslimer från länder i tredje världen.

Migrationsverket meddelar också att 1.352 så kallade ensamkommande flyktingbarn, det vill säga invandrare som gjort sig av med sina ID-handlingar och hävdar att de är under 18 år, ansökt om asyl de senaste sju dagarna.


Utpressades – tills hon försökte ta sitt liv. Nu misstänks sju personer från bland annat Afghanistan, Rumänien och Irak för dådet.0 Plus

Här får han plötsligt nog av PK-propagandan. "En vän till mig betalar numera beskyddarpengar för att sonen inte ska bli attackerad på väg till skolan."0 Plus

Nyheter från förstasidan

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Och den uteblivna utvisningen är SD:s och Kristerssons eget fel.0 

"Jag såg mig själv dö." Då dök kvinnan med kameran upp – och jagade bort araben.0 Plus

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Kulturmarxistisk konsthall bryter med folkmördare. Liljevalchs avslutar sponsoravtalet med BNP Paribas.0 

11 september-attackerna knyts till misslyckad CIA-operation. Tucker Carlson aktuell med ny Youtube-dokumentärserie.0