USA och Iran

Irans parlament: "Död åt USA"

Publicerad 5 januari 2020 kl 19.00

Utrikes. Ledamöterna i Irans parlament reste sig upp och skanderade "Död åt USA" på söndagen, rapporterar Telegraph. Samtidigt anklagar Iran president Trump för att vara en "terrorist i kostym" och jämför honom med Islamiska staten.

Dela artikeln

– Död åt USA! Död åt USA!

Så lät det när Irans parlament, som har 290 platser, sammanträdde idag. Ledamöterna reste sig från sina stolar, ställde sig upp och skanderade budskapet medan de hötte med nävarna.

Bakgrunden är givetvis det amerikanska lönnmordet på den iranske toppgeneralen Qasem Soleimani, som beskrevs som Irans näst högste ledare efter ayatollahn själv.

Tonläget är efter händelsen mycket hög i Iran och ledande företrädare kräver en gruvlig hämnd mot USA.

Den iranske informationsministern Mohammad-Javad Azari Jahromi kallar i ett Twitterinlägg på söndagen Donald Trump för "en terrorist i kostym". Detta efter att den amerikanske presidenten hotat att slå till mot 52 olika iranska mål, däribland platser som är "viktiga för Iran & den iranska kulturen", om Teheran skulle få för sig att hämnas lönnmordet.

"Precis som IS, Hitler och Djingis! De hatar alla kulturer. Trump är en 'terrorist i kostym'. Han kommer att lära sig sin historia mycket snart, att ingen kan besegra 'den stora iranska nationen & kulturen'", twittrar Azari Jahromi.

Irans arméchef Abdolrahim Mousavi uppger samtidigt att han bedömer det som osannolikt att Trump skulle göra allvar av sina hot, rapporterar RT.

Qasem Soleimani, som dödades i en drönarattack i Irak på order av Donald Trump, spelade en nyckelroll i att driva bort IS och andra sunnitiska jihadistgrupper från Irak.


Hyllas som hjälte i sociala medier. Nu "varnar" myndigheterna för att sprida icke-tillrättalagd information om händelsen.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Golahmad, 67, hyllar återvandringsbidraget: "Jag vill återvända till mitt hemland"

Han nappar direkt på erbjudandet. Har tröttnat på ensamheten och isoleringen – vill tillbaka till Afghanistan.0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Utrikes

Adolf Hitler ställer upp för omval

Han är tillbaka.. Fick 84,88 procent av rösterna sist – och lanserade satsning mot "toxisk manlighet".0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur