USA och Iran

Trump: "Spelar ingen roll" om Soleimani var ett hot

Publicerad 13 januari 2020 kl 18.12

Utrikes. Det spelar ingen roll om den iranske generalen Qassem Soleimani utgjorde ett omedelbart hot mot amerikanska trupper. Han förtjänade ändå att dö, enligt den amerikanske presidenten Donald Trump.

Dela artikeln

Den amerikanska förklaringen till att den iranske generalen Qassem Soleimani lönnmördades var att han planerade attackera fyra amerikanska ambassader.

Men inte ens USA:s försvarsminister Mark Esper har sett några sådana bevis, har han nu erkänt i en intervju.

Lönnmordet på Soleimani har hyllats av islamisterna i Islamiska Staten, eftersom han var en av deras värsta motståndare. Generalen spelade en viktig roll i att driva ut terrorsekten från både Irak och Syrien.

Bedömare som Magda Gad har i stället menat att Soleimani dödades för att USA ville skifta maktbalansen i regionen. Så stort inflytande hade generalen.

På måndagen slår dock Donald Trump tillbaka, och säger att bevisen mot Soleimani inte spelar roll. Han förtjänade ändå att dödas.

"Fake news-media och deras vänner i Demokraterna arbetar hårt för att avgöra huruvida den kommande attacken av terroristen Soleimani var 'överhängande' eller inte, och om mitt team var överens. Svaret på båda är ett starkt ja. Men det spelar egentligen ingen roll, på grund av hans hemska förflutna", skriver presidenten på Twitter.

Utrikesminister Mike Pompeo har inte heller kunnat presentera några bevis för hotet från Soleimani.


Efter irakiska familjens köp av Skänninge stadshotell. Ägaren hyllades som lokalhjälte – åtalas nu för människorov, flickvåldtäkt, i lokalerna.0 Plus

Video: Kommer "aldrig i livet" flytta tillbaka. "För mycket våldtäkter, mord, knivhuggningar, halshuggningar, skjutningar, sprängningar, rån, allt."0 Plus

Nyheter från förstasidan

SD vägrar avskaffa HMF-lagen – vill använda den mot antisemiter

Partistyrelsen vann striden – med en rösts marginal. "Med tanke på den ökande antisemitismen är det är ett stort misstag att ta bort lagen."0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Utrikes

Svenskarna i Epstein-härvan: Toppfeministen, SVT-kvinnan och 15-åringen

20.000 dokument släppta.. Statliga programledarens försvar: Har "absolut inte" haft gruppsex med 14-åriga flickor.0 Plus

USA till Ukraina: Skriv på fredsavtal inom en vecka – eller förlora stödet

Nya tuffa kravet.. Dessa eftergifter måste Zelenskyj gå med på, enligt Vita huset.0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur