Islamister planerar skogsbränder i Europa: "Del av jihad"

Publicerad 9 november 2019 kl 11.02

Utrikes. Islamiska Staten uppmanar nu sina anhängare att starta skogsbränder i USA och Europa, uppger Daily Mail. Bränder anses göra stor skada i Västvärlden.

Dela artikeln

Det är i Islamiska Statens propagandaorgan Quraysh som den islamistiska terrorgruppen uppmanar sina anhängare att starta bränder i de västerländska länder de är bosatta i.

Sådana uppmaningar ska ha gjorts sedan april i år, enligt Daily Mail.

Islamisterna ser bränderna som en del av "jihad".

"Starta bränder i skogarna i Amerika, Frankrike, Storbritannien och Tyskland, för det skadar dem", lyder det senaste budskapet som släpptes i måndags.

Detta ska ha varit den fjärde uppmaningen till IS-anhängare sedan i våras att starta bränder i Västvärlden.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 895486354


Varnish cache server

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 895486355


Varnish cache server

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Riskerar fängelse efter kontroversiella skolbesöket. Flicka i klassen kallades nazist när hon inte ville byta sitt namn mot ett "pronomen".0 Plus

Mer från Utrikes

Trump "förbjuder" Israel att bomba Libanon

"Nu får det vara nog!!!". USA:s president hävdar att han bestämmer över Benjamin Netanyahu.0 

AFD drar iväg – nu överlägset störst

Krossar motståndet – har 27 procent.. Men de övriga partierna vägrar fortfarande ha något samröre alls med utmanaren.0 

Han är världens minst populära ledare

Friedrich Merz förtroendesiffror chockar.. Bara Macron kommer i närheten i internationell sammanställning.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Storbritannien portar Kanye West – hel festival ställs in. Det blir ingen Wireless Festival i London.0 

Onlyfans-ägaren död i cancer. Porrkungen Radvinsky blev 43 år.0