Jan Guillou och Ann-Marie Skarp.

Jan Guillous fru: Jag har corona

Publicerad 1 april 2020 kl 08.59

Inrikes. Vänsterprofilen Jan Guillou har isolerats från sin fru Ann-Marie Skarp. Detta efter att hustrun insjuknat i vad hon själv "definitivt" tror är covid-19, rapporterar Expressen.

Dela artikeln

Ann-Marie Skarp, 68, blev sjuk med coronaliknande symptom efter att ha besökt maken Jan Guillou, 76, i dennes så kallade skrivarstuga i Östhammar.

Eftersom de inte lyckades få tag på någon taxi valde Guillou att själv skjutsa hustrun tillbaka till parets våning på Östermalm i Stockholm.

De håller sig nu isolerade från varandra för att inte Jan Guillou, som på grund av sin ålder tillhör en riskgrupp, ska smittas.

76-åringen har dock inte själv utvecklat några symptom – ännu.

– Jag är väldigt tacksam för varje dag som går och han håller sig frisk. Nu läste jag precis i Expressen att snittiden är fem dagar från smitta till insjuknande, då är ju faran inte på något sätt över, säger Ann-Marie Skarp till Expressen.


Hyllas som hjälte i sociala medier. Nu "varnar" myndigheterna för att sprida icke-tillrättalagd information om händelsen.0 Plus

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur