USA-valet
Joel Kinnaman (t.h.) tillsammans med Samuel L. Jackson.

Joel Kinnaman lovar fly USA om "fascisten" Trump blir president

Publicerad 5 augusti 2016 kl 10.29

Utrikes. Den svenske skådespelaren Joel Kinnaman, 36, är Hollywood-aktuell med filmen "Suicide Squad" tillsammans med Will Smith. Men om Donald Trump blir president lovar han att packa sina väskor och resa hem till Sverige igen.

Dela artikeln

– Vinner Trump så packar vi väskorna och flyttar hem till Sverige, det är en sak som är säker. Fyfan. Det är en jävligt läskig våg av fascism som drar över världen just nu, säger 36-åringen till King Magazine.

I intervjun går Kinnamann till attack mot Donald Trumps väljare och beskriver dem som de "20-25 procenten idioter" som "plötsligt har vaknat ur någon dvala och börjat tycka saker".

Han berättar också om att han nyligen var på middag med Barack Obama och att han "babblade lite om Kuba" med presidenten.

Joel Kinnamans utspel om Trump hånas nu på det svenska diskussionsforumet Flashback.

"Han är - liksom hela svenska 'kändiseliten' - en politisk idiot! Hoppas han packar väskorna, och flyttar hem till ett Sverige där han blir granne med Ahmed och Co..." skriver exempelvis användaren "har-analys".


Nyheter från förstasidan

Kungen sågar klimatavtalet: "Hur mycket ska vi betala egentligen?"

Kritiserar att "rika" länder ska betala mer. Kungliga argumentet: "Vi står ju bara för 6 procent av utsläppen".0 

Ekonominyheter

Inflationen ligger still: "Oväntat"

Dödläget.. "De flesta prognosmakare hade räknat med att inflationen skulle fortsätta nedåt."0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Utrikes

Rekordmånga varsel när AI tar över USA:s jobb

En miljon jobb borta.. "AI, minskad konsumtion och högre kostnader driver företag till åtstramning".0 

Nyhetsankaret gjorde denna min när hon skulle säga "gravida människor" – nu fälls hon av BBC

Himlade med ögonen åt egna PK-språket.. Internutredningen har nu kommit fram till att minen uttryckte ”avsky, löje, förakt eller irritation".0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur

Sylvassa svaret när journalisten försöker sätta dit Sydney Sweeney för rasism. Försöker med "Expo-metoden" – blir krossad.0 Plus

Här vigs gayparet av Nordiska Asa-samfundet. Sasha och Justin reste hela vägen från Frankrike.0