USA-valet
Joel Kinnaman (t.h.) tillsammans med Samuel L. Jackson.

Joel Kinnaman lovar fly USA om "fascisten" Trump blir president

Publicerad 5 augusti 2016 kl 10.29

Utrikes. Den svenske skådespelaren Joel Kinnaman, 36, är Hollywood-aktuell med filmen "Suicide Squad" tillsammans med Will Smith. Men om Donald Trump blir president lovar han att packa sina väskor och resa hem till Sverige igen.

Dela artikeln

– Vinner Trump så packar vi väskorna och flyttar hem till Sverige, det är en sak som är säker. Fyfan. Det är en jävligt läskig våg av fascism som drar över världen just nu, säger 36-åringen till King Magazine.

I intervjun går Kinnamann till attack mot Donald Trumps väljare och beskriver dem som de "20-25 procenten idioter" som "plötsligt har vaknat ur någon dvala och börjat tycka saker".

Han berättar också om att han nyligen var på middag med Barack Obama och att han "babblade lite om Kuba" med presidenten.

Joel Kinnamans utspel om Trump hånas nu på det svenska diskussionsforumet Flashback.

"Han är - liksom hela svenska 'kändiseliten' - en politisk idiot! Hoppas han packar väskorna, och flyttar hem till ett Sverige där han blir granne med Ahmed och Co..." skriver exempelvis användaren "har-analys".


Nyheter från förstasidan

USA: Berlinmuren är tillbaka

"Tyskland har återuppbyggt den". Efter beskedet om AFD skärper Vita huset tonen mot auktoritära styret i Berlin.0 

Ekonominyheter

Vindkraftsindustrin driver "Uppsala universitets" politikerkurs i att slösa pengar på vindkraft

Skickar skattepengarna till Luxemburg.. Experten: "Det handlar inte om elproduktion. Det handlar om att flytta pengar utan att betala skatt".0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Utrikes

Nigel Farages succé: "Vi är oppositionen nu"

Reformpartiet tar Storbritannien med storm.. Knep flera viktiga poster i fyllnadsvalet – och är nu största parti i mätningarna.0 

Trump sparkar Israel-höken Michael Waltz efter skandalen

Får gå efter Signal-läckan.. Därmed förlorar Israel den största Iran-krigsförespråkaren i administrationen.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0 

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0