Märta Stenevi.

Judar rasar mot MP-ledarens Anne Frank-jämförelse

Publicerad 14 september 2023 kl 19.25

Inrikes. Märta Stenevi (MP) väcker ilska genom sina jämförelser med Förintelsen under onsdagens riksdagsdebatt. Nyligen hamnade språkröret i blåsväder efter en kommentar om en "stornäst" jude.

Dela artikeln

Märta Stenevi började prata om Anne Franks dagbok och jämföra den med den planerade lag som ska göra offentligt anställda skyldiga att anmäla illegala invandrare.

– Den här dagboken fick ett abrupt slut när hon angavs av personer som bara följde lagen. Generationer av svenskar har läst och frågat sig varför inte de här människorna visade lite civilkurage och hjälpte barnet i stället. Hur de kunde hänvisa till en lagstiftning och låta henne dö, sade Märta Stenevi.

MP-språkrörets kommentar väcker nu vrede från judiskt håll.

Judiska ungdomsförbundets generalsekreterare Nina Tojzner säger att förbundet upplever jämförelsen som "en förminskning och relativisering av Förintelsen".

– Vi är väldigt trötta på de här jämförelserna. Förintelsen är det värsta brottet i mänsklighetens historia och när man hela tiden slänger sig med jämförelserna med Förintelsen i en politisk diskussion så förlorar det sin betydelse, säger Nina Tojzner till Aftonbladet.

Även ordförande för Judiska Centralrådet, Aron Verständig, reagerar på Märta Stenevis kommentar i riksdagsdebatten.

"Farligt och onödigt med dessa typer av jämförelser med Förintelsen. Man kan kritisera regeringens politik utan att göra denna typ av osmakliga jämförelser", skriver Aron Verständig på X.

Märta Stenevi hamnade i blåsväder senast i augusti när hon i SVT:s "30 Minuter" började prata om judar med stora näsor som en kommentar till Sverigedemokraternas Richard Jomshofs uttalanden om islam.

– Skulle du tycka att en nazist som beskrev en person med judisk härkomst som stornäst, att det bara var ett neutralt uttalande? sade Märta Stenevi då.


"Vi har lurats i 30 års tid." Politiskt korrekt önsketänkande bakom tidigare studier, visar häpnadsväckande nya fynd.0 Plus

Nyheter från förstasidan

C-toppen blev miljonär på pedofili – nu vill han även slippa straff

Gustav Hemmings förklaring: "Trodde han var äldre". Väntas kvittera ut 15 miljoner i fallskärm efter runkandet framför 13-åringen.0 


Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.