EU-valet 2019
Gustav Kasselstrand och Mikael Jansson.

Kasselstrand vill till EU-parlamentet

Publicerad 27 februari 2019 kl 18.13

Inrikes. Partiet Alternativ för Sverige, AFS, ställer upp med tio kandidater i valet till Europaparlamentet – och går till val på att Sverige ska lämna EU. Listan toppas av partiledare Gustav Kasselstrand, följd av Sverigedemokraternas före detta partiledare Mikael Jansson.

Dela artikeln

– Det finns miljoner svenskar som vill att Sverige ska lämna EU. Ändå finns inte ett enda riksdagsparti – och inte en enda svensk Europaparlamentariker – som företräder dem. Det visar på vilken avgrundsdjup klyfta som finns mellan svenska folket och politikerna, säger Gustav Kasselstrand i ett pressmeddelande. 

Han uppger att han "kandiderar med ambitionen att konfrontera och avslöja EU-pamparna i deras eget maktcentrum". 

Enligt Kasselstrand kommer AFS, om partiet väljs in i Europaparlamentet, att söka samarbete med partigruppen ENF.

– Vi är inte bara det enda svenska parti som går till val på EU-utträde. Vi är också det enda svenska parti som vill söka samarbete med de ledande europeiska nationalistpartierna i ENF-gruppen, säger han.


Nyheter från förstasidan

Duterte anklagas för folkmord på kriminella

Filippinernas ex-president på plats i Haag. Hade 91 procent av folket bakom sig när han slaktade gängen – nu åtalas han för "folkmord".0 

Ekonominyheter

Drog in 29 miljarder kronor 2024. Men Svenska Freds kritiserar att många vapen sänds till Israel medan kriget pågår.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Stred för det som är rätt – i 50 års tid. Affärsmannen, skribenten och invandringskritikern blev 64 år.0 

Vetenskap

Antalet unga tjockisar skenar. Sveriges ungdom blir snabbt fetare – dramatisk ökning på 20 år.0 

Genombrott för ny typ av AI-dator. "Spinnvågor" kan utmana kvantdatorn.0 

Kultur

SD-profilen: Gråsuggan i Lund "ett övergrepp". Ekeroth kritiserar kommunen efter omstridda bygget.0