Inbördeskriget i Syrien och Irak
John Kerry

Kerry värvar allierade för krig mot IS

Publicerad 12 september 2014 kl 10.27

Utrikes. Den amerikanske utrikesministern John Kerry reser just nu runt i Mellanöstern för att övertyga stats- och regeringschefer i regionen om att ställa sig bakom den USA-offensiv mot den Islamiska staten (IS) som Barack Obama aviserade natten till igår, svensk tid.

Dela artikeln

Kerry var igår i Saudiarabien, som är en av de absolut viktigaste USA-allierade i Mellanöstern, där han framförallt träffade det landets utrikesminister, prins Saud al-Faisal. Under mötet träffade Kerry även representanter från Jordanien, Qatar, Egypten, Libanon, Irak och Förenade arabemiratet som lovade att "stå upp mot terrorismen", skriver AP.

Även Turkiet deltog vid mötet, men valde att inte skriva under överenskommelsen om ett upptrappat krig mot IS. Turkiet är, med sin långa landgräns mot både Syrien och Irak och de regioner där IS har sina starkaste fästen, en viktig pusselbit för USA. Men Turkiet har inte låtit sig övertygas om att beväpnandet och tränandet av rivaliserande muslimska rebellgrupper är rätt strategi för att få bukt med IS.

Planen inbegriper bland annat beväpnandet av kurdiska rebellgrupper i norra Irak, grupper i gränslandet mellan Irak och Turkiet som Turkiet haft problem med i tre decennier. I kriget mellan den turkiska regeringsarmén och den kurdiska PKK-gerillan har nästan 20.000 turkar fått sätta livet till de senaste trettio åren.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 607995818


Varnish cache server

Mer från Utrikes

Irans sju villkor för att ens prata med Trump

Trump fortsätter att dagligen hävda att iranierna "bönar om en deal".. Nu presenterar Teheran sina verkliga villkor för att alls delta i förhandlingar.0 Plus

Förra pressekreteraren om Zelenskyj: "Avskummet genomdriver Ukrainas nationella självmord"

Julia Mendel talar ut.. "Jag ber varje dag Gud om förlåtelse för att jag hjälpte det här avskummet att komma till makten."0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Zara Larssons nakenutspel från skatteparadiset: Rösta vänster i höst. Gjorde 24 miljoner i vinst – betalade 959.000 kr i skatt.0 Plus