EU-valet 2019

Åkesson: "Ansvarslöst att säga att Sverige ska lämna EU"

Publicerad 4 februari 2019 kl 18.27

Inrikes. SD-ledaren Jimmie Åkesson upprepar idag SD:s nya strategi för EU. I stället för att kräva utträde ska partiet arbeta för att förändra EU inifrån, säger han i Studio Ett.

Dela artikeln

Enligt Jimmie Åkesson är han fortfarande "ideologisk" motståndare till överstatlighet, men EU:s försök att försvåra Storbritanniens utträde kan ha förändrat hans praktiska syn på frågan.

I stället för att begära utträde vill han nu, tillsammans med andra EU-kritiska partier, försöka förändra unionen inifrån.

– EU försöker göra det så svårt som möjligt för Storbritannien att lämna EU, och det ger en bild av att det är väldigt svårt att lämna unionen under ordnade former. Det skulle vara direkt ansvarslöst att gå ut och säga att Sverige ska lämna EU idag innan vi vet hur det går i Storbritannien, säger han i Studio Ett.

SD-ledaren menar också att överstatlighet i en del frågor är acceptabelt, så som frihandel, gränsbevakning och miljön.

– En viss överstatlighet måste man acceptera, säger han.

Enligt Jimmie Åkesson vill Sverigedemokraterna i Europaparlamentet samarbeta med partier som Dansk Folkeparti och Sannfinländarna. Något "formaliserat samarbete" med Nationell Samlings Marine Le Pen (tidigare Nationella fronten) vill han dock inte se.


Högskolefördumningen

IQ-studie: Kognitiva nivån allt lägre. Genomsnitts­intelligensen hos vanligt folk passeras – just nu.0 Plus

Kolumn: Joakim Andersen. Vi går mot ett samhälle där en liten klick av globala PK-oligarker styr över en jättelik och högbelånad underklass.0 Plus

Ekonominyheter

Föll över en procent direkt vid öppning. Samtidigt rusar guldet till nya prisrekord.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Här får han plötsligt nog av PK-propagandan. "En vän till mig betalar numera beskyddarpengar för att sonen inte ska bli attackerad på väg till skolan."0 Plus

Mer från Inrikes

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0 

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0