Regeringsbildningen

Åkesson: Dags för Lööf att bekänna färg

Publicerad 15 november 2018 kl 10.05

Inrikes. Sverigedemokraternas partiledare Jimmie Åkesson tycker Stefan Löfven borde prövas som statsminister i riksdagen. Då kan Annie Lööf få rösta fram sin "vänsterliberala" statsminister, sade han efter att ha pratat med talmannen.

Dela artikeln

Stefan Löfven borde prövas som statsminister i en omröstning i riksdagen, menar nu SD-ledaren Jimmie Åkesson.

– Det är dags för Centern att bekänna färg. Centerpartiet och Liberalerna har stått i vägen för en effektiv oppositionsparti under den senaste mandatperioden. Därför hade vi bara ett oppositionsparti, Sverigedemokraterna, sade han under en pressträff på förmiddagen.

– Pröva Stefan Löfven, så får Centern och Liberalerna stå för vad de gjorde igår.

Enligt Jimmie Åkesson har det blivit mycket lättare för sverigedemokrater att prata med moderater och kristdemokrater, eftersom dessa är så förbannade på övriga Alliansen.

– Sverige är politiskt unikt extremt. Nu börjar vi bli lite mindre extrema och mer normala, fortsatte SD-ledaren.

– Annie Lööf är öppen för att släppa fram Löfven. Då kan de vänsterliberala partierna bilda regering. Så kan vi cementera den här mer naturliga blockpolitiken, och börja bygga något riktigt bra, sade Åkesson och lyfte återigen fram vikten av ett konservativt block med hans eget parti plus Moderaterna och Kristdemokraterna.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 742462218


Varnish cache server

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 742462219


Varnish cache server

Nyheter från förstasidan

"Kinesen" döms efter polisbråk

Stoppades under knarkfärd – utan körkort. Kartellen-profilen uppmärksammades nyligen för studiobråk med Nick Alinia.0 

Ekonominyheter

Riksbanken flaggar för flera räntehöjningar

Räknar med två eller tre höjningar.. Men det kan bli fler – beroende på hur en kommande regering väljer att agera.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Inrikes

Norlén får fortsätta som talman

Vänsterpartiets markering.. M-veteranen slog S kandidat i omröstningen.0 

"Valförlusten orsakades av SD:s eget beteende"

För mycket lyxyachter, limousiner och bimbos.. Borde ha satsat på invandringskritik istället, enligt en utländsk analys.0 

Vetenskap

Sund livsstil kan vara tecken på fascism. Svenska genusforskare slår larm.0 

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Kultur

Zara Larssons nakenutspel från skatteparadiset: Rösta vänster i höst. Gjorde 24 miljoner i vinst – betalade 959.000 kr i skatt.0 Plus