EU-valet 2019

Åkesson: Fortsatt förtroende för Peter "jag tog henne på brösten" Lundgren (SD)

Publicerad 20 maj 2019 kl 13.05

Inrikes. Kristina Winberg (SD) petas från Sverigedemokraternas lista i valet till Europaparlamentet efter att ha läckt uppgifter om att hennespartikollega Peter "Nalle" Lundgren tafsat en kvinnlig partikamrat på brösten. Men nu får Lundgren, som erkänt gärningen, stöd av Jimmie Åkesson i Expressen.

Dela artikeln

– Jag tog henne nog på brösten när vi satt där, vi var ganska fulla den kvällen, och hon puttade undan händerna, sade Peter Lundgren tidigare till Expressen.

Men nu går Jimmie Åkesson något oväntat ut och klargör att beteende inte är ett problem för det socialkonservativa partiet.

– Vi bedömer att det här inte skadar förtroendet för Peter Lundgren, säger han till Expressen.

Winbergs beslut att släppa uppgifterna om händelsen i media är dock ett problem. Partiet skriver i ett något ödesmättat pressmeddelande att hon "inte längre känner någon som helst lojalitet med partiet" och "agerat i det dolda för att skada partiets anseende och där hon konspirerat för att smutskasta partikamrater med hjälp av media" med mera.

– Det här är en sak mellan två personer som är väl bekanta med varandra. Sen har det hänt en sak som de rett ut sinsemellan, säger Jimmie Åkesson till Expressen.


Familjen som flydde Sverige

Sverige tvångsplacerade henne hos arabisk bidragsfamilj. Då "kidnappade" pappan sina egna döttrar och flydde landet – nu talar hon ut i utländsk media.0 Plus

Här kampanjar hon mot "vita män" och "rasism". Men när fästmannen Hasan nekades PUT mördade han sin flickvän i protest.0 Plus

"Det är så jävla vackert." Beger sig ut i vänsterextemisternas Mecka för att sprida budskapet.0 Plus

Nyheter från förstasidan

S-kvinnans hotfulla attack mot Allard: "Du ska få se"

Kaos igen i Örebro kommunfullmäktige. "Ska du hålla på och rycka telefonen också, din sjuka jävel?"0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Släpptes in på regeringens presskonferens. Säkerhetsmissen när villkorligt frigivne mannen dök upp som "journalist".0 

Mer från Inrikes

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Dilbert-skaparen och PK-kritikern Scott Adams är död. Ex-frun läste upp sista meddelandet i Adams direktsändning.0 

Ingen vill längre anlita Henrik Schyffert: "Väldigt tomt i kalendern". Åkte land och rike runt och sjöng invandringens lov.0