Döden för DÖ

Åkesson: M stödparti åt rödgrön regering

Publicerad 12 oktober 2015 kl 09.44

Politik. SD-ledaren Jimmie Åkesson anklagar alliansen för att i praktiken agera stödparti åt den rödgröna regeringen. Men M-ledaren Anna Kinberg Batra håller inte med.
– Den frågeställningen ställer jag överhuvudtaget inte upp på, säger hon till Nyheter Idag.

Dela artikeln

– Man är inte beredd att fälla regeringen, man är inte beredd att diskutera hur man ska få en annan riktning för Sverige, säger Jimmie Åkesson om alliansledarna i en kommentar till Nyheter Idag efter SVT:s partiledardebatt i Agenda på söndagskvällen.

När NI frågar om allianspartierna ska betraktas som stödpartier åt den rödgröna regeringen instämmer han i den beskrivningen.

– Ja i praktiken är man ju det. Nu pratas det mycket om att december­överenskommelsen har fallit och att den finns inte längre. Men det är ju bara på pappret, säger Åkesson.

Anna Kinberg Batra håller dock inte med om den beskrivningen.

– Den frågeställningen ställer jag överhuvudtaget inte upp på, säger hon till Nyheter Idag.


Nyheter från förstasidan

Sa "Polis, polis potatisgris" – greps

Gamla Beck-filmen har blivit verklighet. Nu utreds mannen för "förolämpning mot tjänsteman" på Arlanda.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Går omkring och terroriserar omgivningen. Filmar själva och lägger upp på Facebook.0 Plus

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Mikael Wiehe: Jag har alzheimer. Ger beskedet i Sommar i P1.0 

Mysterium omger American Eagles reklam. Modejätten pissade vänstern i ansiktet.0