Val 2018
Jimmie ^Åkesson (SD).

Åkesson vann debatten – "Säger sanningen"

Publicerad 7 maj 2018 kl 08.50

Inrikes. Sverigedemokraternas partiledare Jimmie Åkesson blev den stora vinnaren i SVT:s partiledardebatt på söndagen. Enligt tittarna säger han "sanningen", visar SVT/Novus mätning.

Dela artikeln

Novus mätning efter söndagens partiledarduell i SVT visar att tittarna ser SD-ledaren Jimmie Åkesson som klar vinnare.

Debatten var indelad i fyra frågor: jobb och välfärd, lag och ordning, invandring samt klimat och miljö.

Jimmie Åkesson vann både i lag och ordning samt migrationsfrågan, och fick 30 procent av tittarnas röster i båda kategorier. Den vanligaste motiveringen bland de som svarade var att Åkesson "Sa sanningen".

– Sammantaget klarade sig Jimmie Åkesson bäst, med två förstaplatser en andraplats och en fjärdeplats som sämst, säger Torbjörn Sjöström, vd för Novus, till SVT.

På andra plats kom Moderaternas ledare Ulf Kristersson. Han kammade hem segern i en kategori, jobb och välfärd, samt två andraplatser och en fjärdeplats.

I jobb och välfärd kom Åkesson på andra plats med 18 procent.

Sämre gick det dock för statsminister Stefan Löfven (S), som blev utskrattad när han började svamla om "löntagarnas ställning på arbetsmarknaden" när frågan om varför utländska våldtäktsmän sällan utvisas kom upp. Löfven blev som bäst trea i frågan jobb och välfärd.

I frågan klimat och miljö ansågs Miljöpartiets Isabella Lövin vara bäst och den vanligaste motiveringen var att hon verkade "kunnigast".


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 490392940


Varnish cache server

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 490392941


Varnish cache server

Nyheter från förstasidan

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

"Krigsförbrytaren” och ”slaktaren” i Aftonbladet och TV4. Samtidigt har SD och regeringen gjort det olagligt att "förringa" hur ond han var.0 

"Jag blev vilseledd." Partiet tappar nästan alla sina väljare i Rosengård och Rinkeby.0 

Mer från Inrikes

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Zara Larssons nakenutspel från skatteparadiset: Rösta vänster i höst. Gjorde 24 miljoner i vinst – betalade 959.000 kr i skatt.0 Plus

Dolly Parton är död. Countryikonen har avlidit vid 80 års ålder.0