Klan-advokat riskerar uteslutning

Publicerad 30 september 2020 kl 11.01

Lag & Rätt. Advokaten och syrianen Edip Samuelsson har i flera mål företrätt den kriminella mardelliarabiska klanen Ali Khan, som styr i Göteborgsgettot Angered. Nu vill Justitiekanslern, JK, att han ska uteslutas ur Advokatsamfundet, rapporterar Göteborgs-Posten.

Dela artikeln

Edip Samuelsson anmäldes i augusti till Advokatsamfundets disciplinnämnd av åklagare i Göteborg. Han anklagades då för att ha läckt information från häktade personer belagda med restriktioner.

Den syrianske advokaten kom dock undan med 50.000 kronor i böter för att ha brutit mot god advokatsed.

JK har nu överklagat nämndens beslut till Högsta domstolen för att få Samuelsson utesluten ur Advokatsamfundet.

Enligt JK finns det "starka skäl att även fortsättningsvis se mycket allvarligt på att en advokat missbrukar en för advokatverksamheten så väsentlig regel som enrumsprivilegiet".

Edip Samuelsson har inte velat kommentera ärendet, skriver GP.


"Våra eliter har förklarat krig mot oss". Det är hög tid att vi slår tillbaka, sade Eva Vlaardingerbroek.0 Plus

Svensk våldtäktsstatistik chockar världen. Miljardärens intervention väcker nu debatt bland invandringskritiker.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Svenska diplomatkvinnans märkliga kontakter med Jeffrey Epstein

"Får jag sova över?". UD-höjdaren Lisa Svensson från Barbro's Best & Brightest namnges i nya dokumenten.0 

Ekonominyheter

Det våras för svensk ekonomi trots paus i bostadsrallyt

Rekordmånga säljare sänker priset.. Men för hushållen ser ekonomin nästa år ändå ljusare ut.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0