"Klimathotet"

Klimat-Greta sparkar ut journalister efter bråk

Publicerad 13 augusti 2019 kl 10.56

Utrikes. Efter att tysk press rapporterat om interna bråk mellan klimataktivisten Greta Thunbergs lärjungar valde 16-åringen att utvisa samtliga medier från en klimatkonferens i schweiziska Lausanne i veckan, rapporterar tidningen Blick.

Dela artikeln

Det var under sista dagen på klimatkonferensen "Smile for Future" vid universitetet i Lausanne som den svenska klimatikonen fick nog av mediernas närvaro, efter att flera tidningar rapporterat om att stämningen var tryckt bland de närvarande tonåringarna.

Åtminstone sedan onsdagen hade det hörts gråt och våldsamma gräl under mötet, då Klimat-Gretas lärjungar inte hade kunnat komma överens med varandra. Blick rapporterade bland annat att ren rosahårig flicka brutit ihop tjutande under konferensen. Och på mötets sista dag framfördes intern kritik.

– Det har inte funnits mycket till struktur och det har varit svårt att ens komma överens om någonting, sade en aktivist vid podiet inför ett samlat pressuppbåd.

Den 16-åriga svenskan ansåg att det var bättre om det samlade pressuppbådet lämnade salen. Thunberg förklarade att det är dags att utesluta journalisterna från mötet.

– Eftersom de annars kommer beskriva det som om vi hade ett gräl, förklarade hon.

Det var på onsdagen som Blick först rapporterade om spänningarna mellan ungdomarna på klimatmötet. Rapporteringen plockades upp av bland annat amerikanska BuzzFeed, och Thunberg var inte nöjd med att bilderna av irriterade och gråtande tonåringar.

Ungdomarna ska bland annat ha varit oense om huruvida de ska avskaffa kapitalismen och hur radikala de ska vara. Även beslutet att placera konferensen i svindyra Schweiz ska ha väckt kritik, eftersom ungdomar från Östeuropa inte haft råd att handla mat ens i stora köpcentrum.

Efter uttalandet tvingades medierna lämna salen.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 663463597


Varnish cache server

Myndigheterna har skärpt till sig. "Vi kommer om det så behövs bära dem ombord på flygplanet".0 

Mer från Utrikes

Iran: Fred är möjligt om USA sätter USA främst

Vill förhandla med "America First" i Islamabad.. "Men om vi möter företrädare för 'Israel First' blir det inget avtal".0 

Melania Trump: "Kongressen måste agera – Epstein var inte ensam"

Första damens oväntade tal i Vita huset.. Kräver att politikerna bjuder in offren – samtidigt som hennes make försökt stoppa materialet från att släppas.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Storbritannien portar Kanye West – hel festival ställs in. Det blir ingen Wireless Festival i London.0 

Onlyfans-ägaren död i cancer. Porrkungen Radvinsky blev 43 år.0