"Klimathotet"
Gurgin Bakircioglu i "Efter fem".

Klimataktivist steriliserar sig: "Det bästa vi kan göra för klimatet"

Publicerad 5 april 2019 kl 10.03

Inrikes. Den kurdiske poddaren Gurgin Bakircioglu säger att han ska sterilisera sig för att inte påverka klimatet med barn. I TV4 "Efter fem" förklarar han att barn är ett "otroligt slitage".

Dela artikeln

I onsdagens "Efter fem" med Tilde de Paula får tittarna noga lära sig att barn har en mycket högre "klimatpåverkan" än andra saker.

Men om TV4 ville marknadsföra den så kallade klimatfrågan, sköt man sig nog i foten. Man hade nämligen bjudit in poddaren Gurgin Bakircioglu – som säger att han ska sterilisera sig för klimatets skull.

– Forskarna säger ju skaffa färre barn. De måste bli mer radikala och säga: skaffa inga barn, förklarar han i TV4.

När Tilde påpekar att människor måste skaffa barn för att kunna leva vidare, svarar han:

– Människan är ju inte kronan på verket. Vi tillhör ett system. Vi har separerat oss så mycket från djur och natur, och det är det vi måste gå tillbaka till.

Vidare lanserar han begreppet "klimatsterilisering" och menar att det är "det bästa vi kan göra för klimatet".

Bakircioglu är även minimalist och vegan, och bär sina ägodelar i en väska. Men när den kurdiske poddaren kallar barn för "ett otroligt slitage" på jorden, blir flerbarnsmamman Tilde de Paula märkbart irriterad och svarar att de är mycket annat också.


Skandalen avslöjas av Riks. Mannen och hans släktingar terroriserar omgivningen – men ministern tar dem i försvar.0 Plus

Så går stöldmetoden till. Man i Stockholm tog ena kvinnan på bar gärning.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Samlas in och eldas upp – metodiskt. De ligger bakom kuppen som får lokalpolitikerna att se rött.0 

Mer från Inrikes

Sverige kan få särskild "klanpolis"

Beskedet från integrationsminister Simona Mohamsson (L).. Nu tillsätter Tidöregeringen ännu en utredning – om klaner.0 

Claes Nordmark (S) döms för sexuellt övergrepp – slipper fängelse

Ska ha "fnittrat" när kvinnan sa nej.. Åklagaren ville döma kommunalrådetet i Boden till fängelse för våldtäktsförsök.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0 

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0