Klottrare dömd till fängelse

Publicerad 18 juli 2021 kl 15.42

Inrikes. Sex veckor från brott till fängelsestraff för en klottrare. Det är ett av resultatet av polisens pilotverksamhet för att snabbare lagföra klotterärenden.

Dela artikeln

Sedan i maj 2021 har polisen i södra Stockholm en pilotverksamhet för snabbare lagföring i klotterärenden.

Det första ärendet är nu avgjort i domstol. Södertörns tingsrätt har dömt en man till 14 dagars fängelse för att ha klottrat på egendom som tillhör Storstockholms Lokaltrafik (SL).

Skadegörelse leder vanligtvis inte till fängelsestraff men mannen förekommer flitigt i belastningsregistret och är tidigare dömd för skadegörelse vid tre tillfällen, till villkorlig dom och dagsböter. Då det aktuella brottet begicks under prövotiden och avser samma typ av brott, anser tingsrätten att påföljden ska bli fängelse. Domen föll cirka sex veckor efter brottstillfället.

­– Förfarandet med att hantera skadegörelse klotter inom snabbare lagföring är unikt och det är extra roligt att vi i detta första ärende ser effekten av den snabba lagföringen genom en påföljd om fängelse, säger Magnus Karlsson, operativt ansvarig, snabbare lagföring, polisområde Stockholm syd, på polisens hemsida.

Han fortsätter:

– Initialt hanterar vi enbart ärenden där SL är målsäganden. Detta med anledning av SL:s snabba och effektiva hantering av sina ersättningsanspråk. Vår förhoppning är att i framtiden kunna utveckla konceptet till övrig skadegörelse med andra målsäganden.


Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Inrikes

FHM:s nya bud: En covidspruta om året

Ändrar rekommendationerna.. Läkarintyg kommer krävas för vaccination om man är under 75 och inte tillhör en riskgrupp.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0